Sporun Faydaları Nelerdir?

Sporun Faydaları Nelerdir?,Sporun Faydaları Hakkında Bilgi,Sporun Yararı Nedir,Sporun Faydaları,Sporun Yararları Hakkında Bilgi

Sporun Faydaları Nelerdir?
Sporun Faydaları Nelerdir?

Sporun Faydaları Nelerdir?

SPORUN FAYDALARI

Spor Yapmak; hiç şüphesiz ki spor yapmanın en önemli faydalarını iki başlık altında toplayabiliriz. Bunlar;

1)- Vücutta değişikliklere neden olarak güçlü, fit, zinde bir vücut yapısına sahip olunması.

2)- Psikolojik yönden de destek vermesi

Bütün yaş gruplarına değişik boyutlarda fayda sağlayan spor, çocuk ve gençlerde; öfkeyi kontrol altında tutabilme, saldırganlığı frenleme ve mutluluk hormonu sağlayabiliyor. Yetişkinlerde; fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olma, güzel görünme, Seks hayatının düzenli olmasını sağlıyor. Yaşlılarda ise; toplumda dinç görüntüleri ile daha çok sevilebiliyor.

SPOR İNSANLARI ALKOL VE SİGARADAN UZAK TUTAR

Spor, gençlere sorumluluk bilincini aşılar ve aşırı sinirlenme, saldırganlık gibi durumlardan uzak tutar. Gençlerde bulunan fazla enerji spor ile dışarı atıldığından özellikle okulda girdiği derslerde öğretmenlerini daha dikkatli dinleme, anlama ve yaramazlıktan uzak tutar. Spor ile bütünleşen çocuklar diğer çocuklara nazaran daha az hastalanır ve çabuk iyileşir. Erken yaştan itibaren spora alıştırılan çocuklar yaşları ilerlediğinde ergenlik döneminde daha az yanlış yapar, arkadaşlarını daha iyi seçebilme ve yaptıklarını iyice düşünerek yapacağından özellikle sigara ve alkolden uzak durur. Gençliğin verdiği enerjiyi spora aktararak zararlı alışkanlıklardan uzak durur, özellikle gençlerimiz için gereken öz güven konusunu da gençlere aşıladığından spor yapan gençler kendini daha iyi ifade edebilme yeteneğine sahip olurlar. Yediklerine ve içtiklerine dikkat ettikleri için ise akranlarına göre daha iyi beslenirler.

Erişkinler günün yorgunluğunu, stresini spor yaparak atabilirler. Sporun verdiği rahatlama ile de ruh ve beden sağlığını senelerce koruyabilirler. Orta yaştan itibaren görülen kalp, tansiyon hastalıkları spor yapılarak geciktirilebilir. Ayrıca spor yapan erişkinler sporun sağlığımıza sağladığı faydaları gördükten sonra sigara içen kişilerin bile sigarayı spora başladıktan sonra bıraktığı uzmanlarca gözlemlenmiştir. Monoton bir günlük hayattan spor yaparak uzaklaşan yaşlılar, öfke, sıkıntı, stres gibi durumları kontrol altına alabildiği için daha mutlu evlilikler yürütebilirler. En önemlisi ise çocuklarına güzel bir ailede yetişme imkanı sunarlar. Ailesini örnek alacak olan çocuklar sporu hayat tarzı haline getirmiş olan ailelerde çocukların çok küçük yaşta spora başladığı görülüyor.

UNUTKANLIĞIN İLACI SPOR!

İnsanlarda yaş ilerledikçe unutkanlık da ilerleyen yaşın etkisiyle görülmeye başlanıyor. Spor yaparak zinde ve sağlıklı bir vücuda sahip olan yaşlılarda unutkanlığın olmadığı uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir.

Sağlıklı Bir Hayat İçin Spor Yap!

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir