El ve Tırnak Temizliği Neden Önemlidir?

El ve Tırnak Temizliği Neden Önemlidir?,El ve Tırnak Temizliği,El ve Tırnak Temizliği Hakkında Bilgi,El ve Tırnak Temizliği Neden Önemli

El ve Tırnak Temizliği Neden Önemlidir?

Eller, çevredeki her tür maddeyle en çok temas eden, en sık ve çok kirlenen organlardır. Ellerdeki kirler ağız, burun ve kirli ellerle temas eden besinler yoluyla iç organlara kolayca bulaştırılabilir. Kişisel temizlik ve bakım için ellerin sık sık temizlenmesi gerekir. Eller; sabah kalkınca, yemeklerden önce ve sonra, tuvalete girerken, çıkarken, hayvanlara dokunduktan ya da ellerimizi kullanarak herhangi bir iş yaptıktan sonra bol su ve sabunla ovularak çok iyi yıkanmalı,durulanıp kurulanmalıdır. Bunun için sırasıyla avuç içi, parmaklar, parmak araları, tırnak dipleri ve en sonunda elin sırt kısmı ovularak yıkanmalıdır. Temizlik sırasında suyun gereksiz şekilde akıtılmasından da kaçınılmalıdır.
Parmak uçlarının korunmasında tırnaklar önemlidir. Çünkü eller kullanılırken kirler tırnak altına girerek birikir. Kir birikmesini önlemek için kişiye özgü tırnak makası kullanılarak tırnaklar düzenli aralıklarla kesilmeli, ısırılarak koparılmamalıdır. El tırnaklarının derin ve fazla uzun olmadan yarım daire şeklinde kesilmesi gerekir malıdır.
Tırnak altına dolan kirler, fırça ile temizlenmelidir. Tırnak dibindeki yarım ay şeklinde olan canlı kısım üze-rinde bulunan deri geriye doğru itilerek düzeltilmelidir. Manikür ve pedikür yaptırılıyorsa steril olmayan aletler kullandırılmamalıdır. Çünkü bu aletlerden kolaylıkla AİDS, hepatit B ve C, tırnak mantarı gibi hastalık etkenleri bulaşabilir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir