ms Nedir? Ms Hastalığına Karşı Ne Yapabiliriz?

ms hastalığı nedir, ms hastalığı nasıl bir hastalık, ms hastalığından korunmanın yolları, ms hastalığı, ms nedir, ms nedir kısaca, ms hastalığına karşı evde çözüm, ms hastalığının nedenleri

Ms Hastalığı
Ms Hastalığı

MS NEDİR? MS HASTALIĞINA KARŞI NE YAPABİLİRİZ?

MS’ten kurtulabilmek adına bu üç programı başlatan travmaları ve kö­tü duyguları temizlemek gerekir. Bu temizlik yapıldığında insanların MS’ten tamamen kurtulduğu, yatalak duruma geçmiş MS hastalarının bile bile ayağa kalktığına dair dünyada birçok örnek mevcut.

MS’in kötüleşmesi için en büyük neden, kişinin hayatının sonuna kadar tekerlekli sandalyeye mahkûm kalma korkusunu çok şiddetli ola­rak yaşamasıdır. Böyle bir korku zaten, kas hareketlerinin biyolojik prog­ramının “hareket edememe, kaçamama” ana temasını besliyor.

Kısırdöngüyü bozabilmek için kişinin hastalıkla ilgili kötü imajını kı­rabilmek gerekmektedir. MS deyince aklına ne geliyor? Nasıl olacağından korkuyor? En kötü ne olabilir? Bu doğrultuda korku ve endişelerin temiz­lenmesi gerekiyor.

Bunun yanında üzerinde çalışılması gereken diğer nokta, kişinin MS’in başlamasından dolayı artık yapamadıklarıyla ilgili olarak “işe ya­ramazlık” ve “yetersizlik” duyguları. Eskisi kadar hareketli ve güçlü ola­mamasıyla, hayatta artık pek bir işe yaramayacağıyla ilgili olan tüm duy­gular üzerinde çalışılmalı.

Hasta psikolojisinin ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok. Bunu sağlamaları için doktorlarımızın, hemşirelerimizin, tüm sağlık per­sonelimizin üzerine çok büyük bir görev düşüyor. Özellikle teşhis travma­sının neler yapabileceğinin farkında olmak ve bunu bilerek sorun yaşa­yan kişilerle konuşmak gerekmektedir.

Bunun yanında rahatsızlığı yaşayan kişiye de görevler düşüyor. Sade­ce MS için değil, her rahatsızlık durumunda ÇOK SAKİN OLMALIYIZ! Özel­likle de, “Başıma ne geldi acaba” diye internette arama yapmak, olabi­lecek en kötü senaryoları öğrenmek, resimlerine bakmak ciddi şok yara­tan travmalar yaşanmasına sebep olacaktır. Teşhis etkisinin ana sorunu çok şiddetli bir şekilde kötüleştirdiği en net durumlardan biri MS’tir. Kı­sırdöngüden ne yapıp edip kurtulmalıyız.

Ve yaşadıklarımızın aslında ilkel programlar olduğunu ve temizlen­mesinin de mümkün olduğunu tüm kalbimizle bilmeliyiz.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir