Organik Zencefilin Faydaları

Organik olarak yetiştirilen zencefilin faydaları, organik zencefilin faydaları, zencefilin en önemli faydaları, zencefilin faydaları, zencefilin faydaları hakkında bilgi, zencefilin faydaları nelerdir, zencefilin faydası nedir, zencefilin vücudumuza faydaları, zencefilin yararları

Organik Zencefilin Faydaları

ZENCEFİLİN FAYDALARI

Her yazımızın başlığında da ısrarla belirttiğimiz  ‘’organik’’ kelimesini bu yazımızda da sizlere tekrarlamaktan bıkmayacağız, yorulmayacağız. Organik ne demek? Organik katkısız, doğal ortamda doğal teknikler ile yetiştirilen herşey. Katkı maddesi kullanılan bir bitkinin, meyvenin, sebzenin kısacası herşeyin herhangi bir faydasından bahsetmek mümkün değildir. Aşağıda sizlere doğal yetiştirilen zencefilin faydaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İyi okumalar…

Zencefil; İçinde bulundurduğu ve vücudumuza sağladığı faydalar bakımından çok önemli değişik maddelere sahiptir. Zencefil bitkisi, genelde çay ve baharat olarak tüketilir. Zayıflama da, mide bulantılarında, karında oluşan şişkinliklerde, sindirim sisteminde yaşayan problemlerde, mide rahatsızlıklarında ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılan ve sağladığı faydalar uzmanlar tarafında bilimsel tetkitler sonucu açıklanan faydalarıdır.

♦ Kan dolaşımını hızlandırarak terlemeyi sağlayan zencefil, cildimizi güzelleştirip, akciğerimizi korur ve yüksek kolesterolü dengede tutar.

♦ Özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarına girişte ortaya çıkan bulaşıcı hastalıklar, soğuk algınlığı, tutma, grip, nezle vb. gibi hastalıklara karşı çok etkili bir doğal antibiyotik olan zencefil bal ve karabiber (toz olarak) karıştırılıp çay şeklinde içildiğinde vücudun terlemesini sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirir ve bu hastalıklarını mikroplarını, bakterilerine karşı adeta doğal antibiyotik görevi görerek kişilerin hastalıktan kurtulmasına büyük fayda sağlar.

♦ Yapılan bilimsel araştırmalarda uzmanlar; zencefili düzenli olarak tüketen loğusa kadınların anne sütü oranında ciddi bir artış gözlemledi. Zencefil sütü eksik annelerin belirli aralıklarla tüketmesi gereken, anne sütünü artırıcı özelliği ile de bütün annelerin tüketmesi gereken bir enerji kaynağıdır.

♦ Zencefilin bir diğer özelliğide ağrı kesici görevi görmesidir. Özellikle Romatizma ağrılarına karşı çok etkilidir. Ayrıca vücudumuzdaki iltihapları çözerek dışarı atılmasına yardımcı olur.

♦ Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağayan zencefil, zayıflamak isteyenlerin mutlaka diyet listelerine eklemesi gereken bir bitkidir. Kış aylarında taze organik zencefili demleyip çay olarak, yaz aylarında ise limotanıza ekleyerek içebilirsiniz. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirğiniz gibi hem de diyetinize yardımcı olur.

ZAYIFLAMAK İÇİN ZENCEFİL ÇAYI TARİFİ

Gerekli Malzemeler

♦ 1 litre su

♦ 3-4 adet rendelenmiş zencefil

♦ 4-5 diş sarımsak

Hazırlanışı

1litre suya ilave ettiğiniz rendelenmiş zencefilleri hafir bir şekilde kaynatın. Tam olarak kaynadıktan sonra suya 4-5 diş sarımsak ilave ederek 6*7 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Çay tam anlamıyla demlendikten sonra bal ve limon ekleyerek içebilirsiniz. (Bu karışıma kesinlikle tatlandırıcı (şeker vb.) ilave etmeyiniz). Hazırladığınız bu çayı sabahları ve öğlenleri içebilirsiniz.

Sevgili okurlarımız sanırım zencefilin ne kadar değerli bir besin kaynağı olduğunu yukarıdaki faydalarını okuduktan sonra anlamışsınızdır. Fakat mutlaka belirtmeden geçemeyeceğim bir şey var bu da, biz size zencefilin faydaları nelerdir? Sorusuna cevap olarak bu makaleyi hazırlarken kaynak edindiğimiz; uzmanlar, web siteleri, diyet uzmanları ve çeşitli kaynaklar ‘’Organik olmasına Dikkat Edin’’ dedikleri için bizde sizlere bu durumu yazmadan edemeyeceğiz. Ne olduğunuzu bilmediğiniz yiyecek, içecek herhangi bir şeyi satın almayınız.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir