Kuru Meyvelerin Faydaları

Tatları ile lezzet severlerin vazgeçilmezi olan kuru meyveler, sunduğu faydalarla da vücut sağlığı için vazgeçilmezdir. Sindirim dostu, stres savar kuru meyvelerin faydaları ise, meyve türüne göre değişiklik göstermektedir. Kuru kayısının sağladığı fayda ile, kuru üzüm ya da kuru eriğin sağladığı faydalar genel olarak farklıdır. Bu sebeple söz konusu faydalara, meyve türü nezdinde değinmekte fayda vardır.
Kuru Meyvelerin Faydaları Nelerdir?

Armut Kurusu Faydaları

Kuru meyvelerin faydaları listesinin bir numarası, armut kurusudur. Armut kurusu, tam bir vitamin deposudur. Her hali farklı bir lezzeti bünyesinde barındıran armudun kuru halinin faydaları ise, oldukça fazladır. Bu çerçevede öncelikli olarak böbreklerin düzenli olarak çalışmasını sağladığını, böbrekteki kum ve taşların dökülmesine yardımcı olduğunu söylemek mümkündür.
Kuru armudun faydaları, böbrek ile sınırlı değildir. Bunun yanında yüksek tansiyonu düşürme, kanı temizleme, sinirleri yatıştırma, susuzluğu dindirme gibi faydaları da vardır. Üstelik şeker hastalarının tatlı hasretlerini armut kurusu ile dindirmeleri de mümkündür.

Kuru Kayısı Faydaları

En sevilen kuru meyve türlerinden biri olan kuru kayısı, besleyici bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple özellikle kilo verme isteği bulunan kişilerin, kuru kayısı yiyerek açlık hissini bastırmaları mümkündür. Bununla birlikte sindirim sorunlarının üstesinden gelmek için de ilk adres, kuru kayısıdır.
Kuru meyvelerin faydaları başlığında değinilebilecek bir diğer fayda şudur; kuru kayısı, içerisinde yoğun miktarda A vitamini barındırmaktadır. Bu sebeple akneye eğilimi bulunan kişilerin kuru kayısı yiyerek bu eğilimi azaltmaları mümkündür.

Erik Kurusu Faydaları

Yaz aylarının vazgeçilmez tadı olan, adını duyurduğu an bir arayış içerisine sokan erik, en sevilen meyvelerden biridir. Bu sebeple kuru meyvelerin faydaları metninde kuru eriğe özellikle yer vermek gereklidir.
Erik kurusu, içerisinde bol miktarda kalsiyum ve D vitamini bulundurur. Bu sebeple özellikle kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Şeker oranının yüksek olmaması, hafif bir kuru meyve olması ise kendisinin akşam saatlerinde dahi yenebilmesini mümkün kılar.
İçerisinde potasyum ve magnezyum bulunduran erik kurusu, kalp, böbrekler, karaciğer ve tansiyon için yüksek oranlı fayda sağlayıcıdır. Güçlü bir antioksidan olması ise kuru erik severlerin kalp hastalıklarına yakalanma riskinin azalmasını mümkün kılmaktadır.
Bütün bu faydalara ulaşmanın en temel yolu, tamamen doğal, taze ve lezzetli kuru meyve tüketebilmekten geçmektedir. Ürünlerinin tamamını yerli çiftçi ve üreticilerden temin eden Melitadan ise, kuru meyvede lezzetin ve doğallığın bir numaralı adresidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir