Havucun Faydaları Nelerdir?

Havucun Faydaları Nelerdir?,Havucun Organik Faydası,Havucun Faydaları Nedir,Havucun Faydası Hakkında Bilgi,Havuç ve Faydası

Havucun Faydaları Nelerdir?

Küçük yaşlardan itibaren yenilmesi özellikle önerilen havuç, sağlık için oldukça yararlı sebzeler arasında yerini korumaktadır. Sıklıkla yemeklerde pişmiş haliyle, salatalarda çiğ haliyle ya da meyve sularında sıkılan havucun, köken olarak Asya’dan dünyaya yayılmış bir sebze olduğu söylentileri bulunmaktadır. Bunun dışında bazı araştırmacılara göre de havucun ilk ortaya çıktığı yer Afganistan’dır.

Havuç her şeyden önce bilinen en büyük özelliğiyle vücut için eşi bulunmaz bir A vitamini kaynağıdır. Çok kolay bulunan ve pek çok tüketim formu da olan havucun bu sebeplerden dolayı A vitamini eksikliği yaşamamak adına sık sık tüketimine başvurulabilmektedir. Normal şartlarda düzenli aralıklarla havuç tüketen bir kişinin vücudunda A vitamini eksikliği oluşma riski neredeyse sıfıra yakındır.

Besin değerlerine baktığımızda, bir porsiyon miktarındaki doğranmış havuçta ortalama miktarlarda yüzde altılık C vitamini, yüzde onluk K vitamini ve yüzde ikilik miktarda kalsiyum içermektedir. Tabi bahsettiğimiz gibi içerisinde en yoğun bulunan ürün A vitaminidir.

Böylelikle havuç tüketildiğinde hem vücudun ihtiyacı olan A vitamini karşılanmış olur hem de dolaylı yoldan A vitamini karaciğer organına da büyük faydalar sağladığından karaciğerin bakımı ve temizlenmesi açısından da çok faydalı bir yiyecek olmaktadır.

Tabi aynı zamanda kemik sağlığı ve göz sağlığı konularından da son derece fayda sağlayabilen bir ürün olan havuç; içeriğinde tüm bu bahsedilenlerin dışında magnezyum minerali, tiamin minerali, B6 vitamini, folik asit minerali ve bakır minerali içerdiğinden vücudun daha pek çok vitamin ve mineral ihtiyacını kapatabilecek sebze kategorisindedir.

Ancak tüm bu saydığımız içeriklerin karşılanması için aşırı miktarda havuç tüketmek de, aşırı derecede havuç tüketiminden dolayı metabolizmada bazı sorunlar da ortaya çıkartabilmektedir.

HAVUCUN VÜCUDA YARARLARI NELERDİR? ,HAVUCUN SAĞLIĞA FAYDALARI

KANSERDEN KORUMA SAĞLAR:

İçeriğinde bulunan beta karotenler ve farklı antioksidan içerikler sayesinde metabolizmada korkutucu bir hastalık olan kanserden korunma sağlayabilmektedir.

Konu hakkında yürütülen araştırmalar sonucunda beta karoten içeriğinin bollukla bulunduğu bir beslenme programı uygulayan kişilerin akciğer kanseri hastalığına, prostat kanseri hastalığına ve akciğer kanseri hastalığına yakalanma risklerinin bu tip bir beslenme programı uygulamayan kişilere göre azaldığı görülmüştür.

POTASYUM İHTİYACINI KARŞILAR :

Sebzeler arasında belki de en fazla potasyum içeriği bulunan ürünlerden biri havuçtur. Potasyum minerali, insan metabolizmasında beynin olması gereken işlevlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesini, kas kramplarının yaşanmasının önüne geçilmesini, yüksek kan şekeri değerlerinin düşürülmesini ve bünyede kalbin her daim sağlıklı kalabilmesini sağlayabilmekte olduğundan vücut için ne kadar gerekli ve yararlı bir mineral olduğunu anlayabilmek zor olmamaktadır.

Bunun dışında potasyum minerali adrenalin gibi ya da kortizon gibi vücutta stresten sorumlu olan hormonların dengede kalabilmesini sağlayarak metabolizmada aşırı kaygı ve aşırı stres durumlarının yaşanmasının önüne geçebilmektedir.

SAĞLIKLI BİR CİLT YAPISI SAĞLAR :

İçeriğinde bulunan antioksidan etkili maddelerden kaynaklı olarak cildi zararlı UV ışınlarından koruyabilme özelliği bulunmaktadır. Özellikle deriye fazla nüfuz eden fazla güneş ışınlarının vücuda zararlı olabilmesi durumunu önleyebilmektedir.

Bunun dışında içeriğinde bulunan bol sayıda A vitamini sayesinde de cilt üzerinde bulunan kararmış lekeleri, rahatsız edici sivilce sorunlarını ve siyah nokta sorunlarını da ortadan kaldırmaktadır.

Kış aylarında sıklıkla meydana gelen cilt kurumaları problemlerinde yan etki olarak görülen deri döküntülerinin ve kurumaktan kaynaklı kaşıntıların oluşmasının önüne geçebilmektedir.

Tercihe göre doğal bir yöntem olarak havucu ezdikten sonra cilt üzerine sürmek de cildin temizlenmesi ve güzelleşmesi için etkili bir yöntemdir. Bunun dışında tırnak yapısında, cilt yapısında ve saç yapısında meydana gelmiş olan kırılganlık problemini ve kuruluk problemini de ortadan kaldırabilmektedir.

GÖZ SAĞLIĞINA FAYDALIDIR :

Eğer vücutta bir A vitamini eksikliği durumu görüldüğü takdirde ilk etkilenecek organlardan biri gözlerdir. Çünkü A vitamini önemli oranda göz sağlığı sağladığından ötürü, eksikliğinin yaşanması durumunda mutlaka yüksek seviyelerde A vitamini içeren ürünler tüketilmelidir. Özellikle ilerleyen yaşlardan görülen göz hastalıklarına (katarakt gibi) karşı da yüksek oranda koruma kalkanı oluşturmaktadır.

DİŞ VE AĞIZ SAĞLIĞINI SAĞLAR :

Havucun hem diş etleri için hem de dişler için oldukça fayda sağlayan bir ürün olduğunu çok fazla kişi bilmemektedir. Ancak havuç bu yönü dolayısıyla çoğu ağız bakım ürününün ve diş macunlarının içeriğinde çok sık kullanılmaktadır.

Özellikle çiğ formda tüketilen havuçlar, dişleri doğal bir ürün olarak tartar ve diğer sorun yaratacak öğelerden temizleyebilmektedir. Ağız içerisinde tükürük bezlerinin görevlerini olduğu gibi yerine getirebilmeleri adına önemli katkıları bulunmaktadır. Üstelik içeriğinde bulunan pek çok mineral ile de herhangi bir diş hastalığına yakalanılma riskini en alt seviyelere çekmektedir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir