İncirin Faydaları Nedir

Doğal olarak yetiştirilen incir meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar mevsiminde düzenli olarak tüketilen incirin insan sağlığına çok önemli faydaları bulunduğunu söylüyor. Şimdi yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda katkısız, hormonsuz organik olarak yetiştirilen incirin faydalarını sizler ile paylaşacağız.

İncir meyvesinin kendisi gibi yaprağı ve sütü de incir gibi faydalıdır. İncir çeşitleri arasında kalite sıralaması yapmak gerekirse;

  • Beyaz incir
  • Kırmızı incir
  • Siyah incir

Aşırı olgunlaşmış incirin bilimsel olarak bir faydası bulunmaz fakat en az kuru incirin sağladığı faydaları da aşırı olgun olan incirde sağlar, aynı zamanda bu incirin sağladığı kan çok iyi değildir. Bu incir ceviz ile birlikte tüketilirse faydalı bir karışım elde edilir. Badem ile tüketilirse de vücuda etkili bir fayda sağlanabilir.

                                      İNCİRİN SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI

İncir yaprağından elde edilen su yara açıcı görevi görür. Kaynatılmışı ise uyuza çok iyi gelir. Kuru, sulu yaralara uygulandığında yaraların hızlı iyileşmesini sağlar. İncir ağacının külünde bulunan distilasyon sayesinde ortaya çıkan su da, kronik yaralara ve cerahatli yaralara sürüldüğünde yaraları aşındırıp, temizleyerek hızlıca iyileşmesini sağlar.

Taze ve kuru olan incir tüketildiğinde insan vücudunda bulunan bütün hücreler yenilenir. İçerisinde barındırdığı protein, vitamin ve mineraller sayesinde ölü hücrelerin yenilenmesini sağlayan mucizevi bir besindir. Her gün tüketilen 100 gram kuru incir sayesinde vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu kalsiyum miktarının %18 ‘i, demir ile magnezyum miktarının %32’si, fosfor miktarının %21’i, B1 vitamininin %6’sı ve B2 vitamininin %5 i karşılanmış olur. İncir İçerisinde bulunan lifler sayesinde vücuda giren kolesterolün kana karışmasına engel olarak dışarı atılmasını sağlar.

♦ Sindirim sistemine yardımcı olarak sindirimin kolaylaşmasını sağlayan incir aynı zamanda vücudumuzu bakterilere karşı koruyan etkileri de bulunuyor.

♦ İçerdiği kalsiyum nedeni ile kemik ve dişlerin güçlü gelişmesini sağlayan incir özellikle de süt içmesini sevmeyen kişilere sütten elde edilemeyen kalsiyum miktarını dengelemek için doktorlar tarafından tavsiye edilir.

♦ Bu mucizevi meyvenin içinde bulunan benzaldehit maddesi sayesinde kanserli hücreleri yok ederek vücudun kansere yakalanma riskini azaltmış olur.

♦ Her gün düzenli tüketilen incir insan vücuduna kuvvet ve enerji pompalar.

♦ Vücuda verdiği olumlu güç sayesinde bedensel  ve zihinsel yorgunluğu giderir ve vücudun rahatlamasını sağlar.

♦ Halsizliğe ve unutkanlığa çok iyi gelir.

♦ Yapılan araştırmalar sonucunda incirin öksürük ve boğaz ağrılarını giderdiği saptanmıştır.

♦ Nezle ile bronşite çok faydalı bir meyvedir.

♦ Vücutta oluşan bakteri ile virüslerin çoğalmasını önler ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

İncirin Kalp Sağlığı İçin Önemi

İncir kalbin normal olarak çalışmasına yardımcı olduğu gibi düşük sodyum sayesinde de kan basıncını düşürerek dengede kalmasını sağlar. İncirin içerisinde bulunan diyet lifi sayesinde de zararlı kolesterolün düşmesi sağlanır.

İncir vücudumuz için gerekli olan Omega 3 ile Omega6 esansiyel yağ asitlerinin kaynağı olduğu için, incir yemenin kalp hastalıklarını giderdiği ve kalp krizine yakalanma oranını düşürdüğü  bilinen en önemli faydalarındandır.

İncir MeyvesiniTüketerek Yorgunluğunuzu Giderebilirsiniz

Taze incirin yüzde 80’i sudur ve içerisinde yüksek düzeyde doğal şeker karışımı bulunduğundan beyni uyaran kitlesel enerji kaynağıdır. Vücudun daha diri, genç, temiz kalmasını sağladığı gibi detox etkisi yapar.

Astım Hastalığı Olanlar

Bir su bardağı kadar sütü kaynatın, yıkanmış temiz 6 adet kuru inciri ekleyerek kaynayana kadar bekletin kaynadığında ocağı biraz kısın ve incirler yumuşayana kadar pişirin. Süt ile inciri süzerek birbirinden ayırın. Süzdüğünüz sütü astım hastalığının belirtileri devam ettiği müddetçe her gün içebilirsiniz.

İncirin Cilde Faydaları

İçerisinde bulunan hidrat bileşimi sayesinde incir cildin yaşlandıran hormonları durdurduğu gibi yaşlanmayı erteliyor. Cildin daha diri, yumuşak kalmasına yardımcı oluyor.

İncir Kolon Kanserine Yakalanma Riskini Azaltır

Her gün düzenli olarak tüketilen incir bağırsak hastalıklarına karşı vücudumuzu korur, güçlendirir ve kolon kanserine karşı kalkan görevi görür.

Kabızlık

Yüksek lifli besinlerin dışkının yumaşamasını sağladığını sanırım herkes bilir. Bu durumun bağırsaklarda biriken dışkının kolayca dışarı atılarak kabızlığa iyi geldiği ve düzenli bağırsak çalışmalarına fayda sağladığı incir üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış ve bütün doktorlar tarafından da ifade edilen bir gerçektir.

İncirin Faydaları Nedir
İncirin Faydaları Nedir