Organik Limonun Faydaları

Organik Limonun Faydaları,limonun faydaları,limonun faydası,limonun yaraları,limonun sağlığa faydaları,limonun madde madde faydaları

Organik Limonun Faydaları

Turunçgiller ailesinden olan ve ekşimsi tadıyla hafızalara kazınan limonun faydaları ve yararları hakkında bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

LİMONUN FAYDALARI

Limon, yapısında bulundurduğu zengin vitaminler ve maddeler sayesinde vücuda güç verir, iştahı açar. Mikroplara karşı savaşır ve vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. İdrar sökücü etkisi ile rahatlamayı sağlar. Kansızlığa çok iyi gelir. Dişe eti hastalıklarına karşı diş etlerini güçlendirir ve doğal beyazlatıcı özelliği ile de dişlerin beyaz, güçlü ve güzel görünmesine yardımcı olur. Yine içindeki faydalı maddeler sayesinde damar tıkanıklığını engelleyerek damar tıkanıklığından kaynaklanan hastalıkların önüne geçmiş olur. Soğuk algınlığı, grip, nezle ve öksürüğe karşı etkilidir. Yükselen vücut ateşini ve tansiyonu düşürerek normale dönmesini sağlar. Günümüzde büyük bir problem olan sivilcelere karşı limon çok etkili bir besindir. Limon ateş ve tansiyon düşürücü doğal bir antibiyotiktir. Limonun Bir çok insanın problemi olan el ve ayaklarda oluşan nasırlara da faydalı olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Bilim insanları tarafından limon üzerinde yapılan bilimsel araştırmaların sonucunda limonun kansere karşı koruyucu özelliğinin olduğu ortaya çıkmıştır. Balık pişirilmeden önce balığın üzerine sıkılan limon suyu bakterileri öldürür. Pişirilen balığın üzerine sıkılan limon suyunun tat vermek dışında herhangi bir faydası bulunmuyor.

Yaşlılar tarafından sıklıkla kullanılan duş almadan önce duş yapılacak suya  limon kabuklarının karıştırılması cildin yaşlanmasını yavaşlattığı gibi cildin duru ve diri kalmasını sağlıyor. Ağızda, boğazlarda ve vücudun çeşitli yerlerinde oluşan iltihaplanmalar için limon suyu ile yapılan gargara bu iltihapları söküp atar. Limon suyu kaynatılıp içilirse de vücuttaki kurtları döker. Halk arasında çok sık rastlanan limondan faydalanma yönünde bir diğer yöntem de çay içerken çaya sıkılan limon sayesinde vücuttaki kanın temizlenmesinin sağlanmasıdır. O kadar ilginçtir ki kimi kişiler çayla içilen limonun bu faydasından haberi bile yoktur limonu sadece çayı tatlandırıcı özelliği için kullanırlar. Limonun içinde yer alan antioksidan maddesi sayesinde saç diplerine sıkılan limonun saç rengini açıcı özelliği ve saç diplerini besleyici özelliği sayesinde saçların daha bakımlı ve güçlü olmasını sağlar.

Bazı insanların limona karşı alerjisi olabilir çünkü limonun içinde kivide de yer alan bazı asidik maddeler vardır. Bu açıdan limona karşı alerjisi olanlar limonu dikkatli tüketmelidir. Ayrıca içinde çok miktarda asit yer aldığından limonu çok fazla tüketmek ağzın iç kısımlarında yaralanmalara neden olabilir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir