Balık Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Balık Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?,Balık Yağının Faydaları,Balık Yağının Zararları Nelerdir?,Balık Yağının Yan Etkileri Nelerdir

Balık Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Balık yağının sağlık açısından yararları tüm dünya tarafından bilinip sağlık örgütleri tarafından da kabul edilse de, bilinçsiz kullanıldığında sağlığımıza bir takım olumsuz etkileri olacağı da göz ardı edilmemelidir. Balık yağının piyasadaki türleri hap şeklinde ve balık yağı konsantresi şeklinde bulunmaktadır. Bu yağların sağlıklı bir bünyede kullanılma limiti 300 miligramla 500 miligram arasında olmalıdır. Balık yağı bu tabletlerle alınmak istenmezse herhangi bir balık yenilerek doğal yoldan da vücuda alınabilir. Balık yağının zararlı olduğu nokta, kullanılması önerilen bir miktardan fazla kullanılması ya da ters etkileşime girebileceği hastalıklar taşıyabileceği kişiler tarafından kullanılması durumunda ortaya çıkmaktadır. En basit örnek olarak; kapsül şeklinde satılan balıkların satıldıkların kutuların üzerinde kullanım talimatları ve günlük alınmaları gereken dozajları yer almaktadır. Çoğu kullanıcı bu talimatlara uymadığı ve kendi isteğine göre balık yağı kullandığı için çoğu zaman bir takım sağlık sorunlarıyla karşılaşılma ihtimali muhtemeldir. Bunun dışında kişilerin tedavi süreçlerini yürüttükleri uzman doktorun tavsiyesiyle kullandıkları balık yağları konusunda da aynı durumdan ötürü sıkıntılar yaşanmakta, bireyler doktorlarının verdiği dozajdan fazla balık yağı kullanıp bu durum sonucunda sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedirler.

BALIK YAĞININ YAN ETKİLERİ

Burun kanaması

Mide bulantısı

Ağız kokusu

Kaşıntı

İshal

Mide yanması

Tat alma duyusunda bozuklukların meydana gelmesi

Burun şişliği

E vitamini eksikliği

BALIK YAĞI KULLANILIRKEN DİKKATLİ OLUNMASI GEREKEN DURUMLAR

Şeker hastalarının balık yağı kullanımına çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Mutlaka doktor kontrolünde ve eğer kullanımlarında sakınca görülmüyorsa mutlaka önerilen dozajlarda balık yağı tüketmeleri gerekir.

Kan inceltici hap kullananlar için balık yağı kullanımı son derece yanlış bir hareket olacaktır çünkü balık yağı bu içerikteki ilaçlarla bir takım yan etkilere girerek sağlık problemlerine yol açabilir.

Aynı şekilde doğum kontrol hapı kullanan kişilerin de balık yağı kullanması yasaktır çünkü doğum kontrol hapının içeriğiyle balık yağının içeriği birbirleriyle ters bir tepkimeye girebilmektedirler.

Kan inceltici hap kullananların ya da doğum kontrol hapı kullananların, bu duruma aldırış etmeden balık yağı kullanmalarından bir süre sonra vücutlarında bir takım anormallikler baş gösterebilir. Örneğin; göğüs kısmında ağrıların başlaması, soğuk algınlığında yaşanan tipte ateşlenmeler ve titremeler ve kalpte hissedilir ritim bozuklukları görülebilir. Bu tip belirtiler gösteren kişilerin çok acil bir şekilde hastaneye gitmesi önerilmektedir.

BALIK YAĞININ FAYDALARI

Balık yağı her şeyden önce beyin için çok faydalıdır. Balık yağı, beynin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için büyük rol oynar.

Kemik sağlığı söz konusu olduğunda balık yağı bu konuda oldukça etkilidir.

Menstrual dönemlerinde ağrı çeken kadınların ya da genç kızların, bu ağrılarından kurtulmaları için balık yağı tüketmeleri önerilir. Çünkü balık yağı tam bir adet ağrısı giderici özelliği taşımaktadır.

Astım hastalığını tedavi edici özelliği olduğundan astım hastalarına balık yağı tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Tehlikeli kanser türlerinden olan rahim ağzı kanserini engellemekte son derece etkili bir üründür.

Kalple ilgili problemleri çözücü ve kalp sağlığını koruyucu etkilere sahiptir.

Böbreklerin düzgün bir şekilde işlemesine yardımcı olur.

Haftada en az 2 kez balık tüketen bireylerin, felç geçirme riskinin yüzde otuzlara yaklaşan seviyelerde azaldığı belirtilmektedir

Kolesterol seviyesi yüksek olan hastalara, kolesterol düşürücü etkisi yüzünden tüketilmesi önerilmektedir.

Aynı şekilde tansiyonu yüksek olan hastaların, tansiyonlarını düşürmek için ilaç dışında doğal bir tedavi yöntemi olarak balık yağı tüketmeleri önerilmektedir.

Güçsüz bir bünyeye sahip olan çocuklara, gelişme çağındaki gençlere, hiperaktif olan çocuklara ve dikkat dağınıklığı olan çocuklara mutlaka balık yağı tüketilmesi tavsiye edilir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir