Fındık Yağının Faydaları

Fındık yağı ve faydaları hakkında bilgi bulunduran bilgi ve paylaşım platformu, fındık yağının faydaları, fındık yağının yararları 

FINDIK YAĞININ FAYDALARI

TMO (Toprak Mamülleri Ofisi) tarafından imalatı yapılıp, Türkiye genelindeki yaklaşık 155 şubesinde satışa sunulmakta olan fındık yağının diğer yağlara göre karşılaştırıldığında insanlara sağladığı faydalar aşağıda belirtilmektedir.

♦ Diğer zeytin yağlarına oranla içerisinde daha fazla oleik asit (yaklaşık %70-80 civarı) bulunan fındık yağı bu özelliği ile diğer bitkisel zeytin yağlarından daha faydalıdır.

♦ Yüksek tansiyonu ve riskini azaltmakta olan Oleik asit aynı zamanda kötü kolesterol olan LDL’yi düşürür. İyi kolesterol olan HDL’yi de artırarak kalp damar hastalıklarına karşı vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirir. Diyabet hastalarının insülin ihtiyacını düşürerek, kan şekerini, tümör gelişmesine engel olarak kanser hastalıklarına karşı olumlu olarak etki yapar ve bu hastalıkların ilerlemesini durdurur.

♦ Vücudumuzun sağlığı için vazgeçilmezler arasında yer alan E vitamini diğer bitkisel sıvı yağlara nazaran fındık yağında daha fazla bulunur.

♦ Üreme sistemi üzerinde olumlu bir etki yapan E vitamini, alyuvarların zarar görmesini engelleyerek kansızlığa karşı da koruyucu bir görev üstlenir. Vücudumuzdaki hücreleri koruyarak da yaşlanmayı geciktirir, diğer bir faydası ise uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Parkinson, Alzheimer hastalıklarını önlediğidir.

♦ Isıya karşı en dirençli yağ olan fındık yağının yanma ısısı 225 derecedir. Diğer yağlara nazaran yanma oranı yüksek olan fındık yağı, yüksek ısıya karşı dayanıklı olduğundan diğer yağlar gibi yüksek ateş karşısında yapısı bozulmadığından dolayı diğer sıvı yağlar gibi zehirli olan (toksit) üretmez.

♦ Özelikle kızartmalarda kullanılan fındık yağının diğer yağlar gibi yiyecekte ve etrafta koku bırakmadığı için ve çok lezzetli olmasından dolayı fındık yağı evde hamurla yapılan kurabiyeler, kekler de dahil, yemek yapımında ve her alanda kullanılması daha sağlıklı bir tercih olarak öne çıkar.

Not: Ülkemizde fındık yağı tüketimi maalesef istenilen seviyede değil. İnsanlarımız bu konuda bilinçsiz, diğer bitkisel yağlardan çok çok faydası olan fındık yağının fiyatı biraz pahalı ama mutlaka tercih edilmesi gerekir.

Fındık Yağının Faydaları
Fındık Yağının Faydaları