Yüzmenin Faydalari Nelerdir?

Yüzmenin Faydalari Nelerdir?,Yüzmenin Faydalari Nelerdir Hakkında Bilgi,Yüzmenin Faydalari,Yüzmenin Faydalari Nedir,Yüzme

Yüzmenin Faydalari Nelerdir
Yüzmenin Faydalari Nelerdir

Yüzmenin Faydalari Nelerdir?

Yüzme; Ülkemizde istenilen seviyeye ulaşamayan spor dallarından bir tanesidir. Türkiye’nin 3 yanının da denizler ile çevrili olmasına rağmen maalesef yüzme kültürü henüz toplumumuza istenilen seviyede aşılanamadı. Oysaki yüzmenin faydaları saymakla bitmiyor. Ülkemizde herkes tarafından da bilindiği gibi Obezite sorunu almış başını gidiyor. Özellikle kadınlarımız zayıflamak için her geçen gün sağlıklı sağlıksız birçok metod deniyor. Fakat hiçbirisinin aklına yüzme sporu gelmiyor. Zayıflama açısından sayılı spor dallarının başında yer alan yüzme, düzenli olarak uygulandığı takdirde yüzerken vücudun her yeri hareket ettiği için fazla yağlar orantılı olarak erir.

Anne adayları doğumdan önce aldığı aşırı kiloları doğumdan sonra vermek istedikleri için hemen diyete başlar. Diyet tabi ki sağlıklı yapıldığında başarılı sonuçlar almak mümkün fakat sağlıklı bir diyet sonucunda vücuttaki fazla kilolar atılsa bile zayıflayan vücut güçsüz, kuvvetsiz kalır. Oysaki spor yaparak hem fit bir vücuda hem de güçlü zinde bir vücuda ulaşılabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi spor vücudu dinç tutar ve güzel görünmesini sağlar. Her bölge için ayrı ayrı egzersiz hareketleri yapılabilir. İşte bu ayrı hareketler yerine günde 1-2 saat yüzmek yeterli oluyor. Yüzme sporuna özellikle gençlerimizin alıştırılması gerek. Yüzmenin ne kadar faydalı bir spor olduğunu çocuklarımıza aşılayabilirsek sağlıklı nesiller yetiştirmemiz bir o kadar kolaylaşır.

Vücudun bilindiği üzere en büyük düşmanı hareketsizliktir. Yüzme sayesinde vücudun tüm kasları hareket edeceğinde vücudumuz zinde ve güçlü kaldığı için kolay kolay hastalanmayız hasta olsak bile vücudumuz güçlü olduğu için çabuk iyileşiriz. Sosyal yönden bakıldığında ise yeni arkadaşlıklar kurabilir, yeni yeni insanlar ile tanışmamıza aracı olduğundan bu anlamda da değişik kişiler ile diyalog kurmamıza olanak sağlar.

Yüzerken vücudumuzun salgıladığı endorfin (mutluluk) hormonu su ile birleştiğinde insanın rahatlamasını sağlar.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir