Normal doğum ne kadar sürer?

Normal doğum ne kadar sürer?,Normal doğum kaç hafta,Normal doğum,Normal doğum hakkında bilgi,Normal doğum nasıl olur

Normal doğum ne kadar sürer?

Gebeliğin süresi 40 haftadır. Fakat, pek çok gebelik 37. Haftadan itibaren doğum ile sonuçlanır. Normal doğumlarda 38. Haftadan itibaren doğum her an başlayabilir. Doğumun başlaması, düzenli aralıklarla başlayan sancılardır. Sancılarla başlayan doğum ne kadar sürer?

Anne adayının her 10 dakika da bir düzenli olarak çektiği sancılar doğumun başladığının başlıca belirtisidir. Bu süreçte henüz rahim ağzı kapalıdır. Rahim ağzının 10 cm. kadar açılması gerekmektedir. Bu açılmanın olacağı süre doğumun 1. evresi olarak adlandırılır. Doğumun 2. evresinde rahim ağzı artık açıktır ve bebeğin doğması gerçekleşir. 3. evrede ise, bebeğin doğum sonrası içerde kalan plasentası dışarıya alınır.

Doğumun 1. evresi ;  Doğumun birinci evresinde rahim ağzının 3-4 cm. açılması 6-7 saat aralığında sürmektedir. Rahim ağzının 10 cm. açıklığa ulaşması yaklaşık 11 saat kadar sürer. Bu ilk kez doğum yapan kadınlar için geçerli süredir. İkinci doğumda bu süre yaklaşık 7 saat kadar sürmektedir.

Doğumun 2. evresi ; Doğumun ikinci evresinde artık rahim ağzı açıktır ve bebeğin doğumu gerçekleşir. Bu evre yaklaşık olarak 1 saate yakın sürer. Bu süre ikinci doğumda, 20 dakika kadar sürmektedir.

Doğumun 3. evresi ;  Artık doğum olmuştur. Bu süreden sonra, bebeğin plasentası ayrılır. Bu süre yaklaşık en geç yarım saat kadardır. Plasenta alındıktan sonra kanama kontrolü ve varsa dikişler atılır. Bu süreçte yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Anne ve bebek takip odasına alınır. Doğum bitmiştir.

Anne adayının ilk doğumuysa yaklaşık 11-12 saat kadar sürmektedir. Anne adayının ikinci doğumu, 5-7 saatte kadar sürebilir. Özellikle epidural uygulanan doğumlarda bu süreler çok daha uzun olabilir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir