Zehirlenme Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Zehirlenme Nedir? Belirtileri Nelerdir?,Zehirlenme Nedir?,Zehirlenme Belirtileri Nelerdir?,Zehirlenme Çeşitleri Nelerdir,Zehirlenme Hakkında

Zehirlenme Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Vücudumuza aldığımız ve metabolizmaya zarar veren kimyasallar zehirdir. Zehirler, vücuda alındıktan sonra etkisini gösterir ve bu olaya zehirlenme denilir. Zehirlenmenin pek çok çeşidi vardır. Bazı zehirlenmeler hayata bile mal olabilir. Bu nedenle zehirlenme belirtileri çok iyi bilinmelidir.

Zehirlenme ,zehirli maddelerin yenilmesi, koklanması, deri yolu ile alınması ve hayvan ısırıkları hatta bozuk gıdalar ile oluşur. Her zehir bünyede farklı etkilere neden olur.

Zehirlenme belirtileri nelerdir?

Bulanık görme veya bilinç kaybı,

Mide bulantısı, kusma,

İshal,

Deride olan kızarıklık, yanıklar,

Hastanın nefesinden gelen kimyasal koku zehirlenme belirtisidir.

Zehirlerin bazıları kusma yolu ile vücuttan atılabilir. Özellikle kimyasal zehirler, kusma ile atılır. Genel olarak, zehirlenen kişilerde mide yıkanmasının başlıca nedeni, midenin kimyasal zehirden arınmasını sağlamaktır. Zehirlenme durumunda kişinin elbiselerine zehir bulaşmışsa hemen elbiseler çıkarılmalıdır. Beden, bol su ile yıkanmalıdır. Solunum durması varsa, hemen suni teneffüs yapılmalı ve acil yardım istenmelidir. Hastanın neden zehirlendiği biliniyorsa hastanede bu madde söylenmelidir.

Zehirlenmeleri önlemek için, etrafınızda bulunan zehirli maddeler hakkında bilginiz olmalıdır. Evlerde bulunan tüm temizlik ürünleri, boyalar, ilaçlar, böcek öldürücüler zehir içermektedir. Kullanılan doğalgazlar ve tüm yakıtlar insan vücuduna zararlı zehirli maddeler içerir. Bu nedenle çocukların ulaşamadığı yerlere bu maddeler koyulmalıdır.

Besin zehirlenmesi ise hayatı ciddi manada tehtit eder. Bu nedenle, son kullanma tarihi geçmiş besinler, bozulmuş besinler, iyi yıkanmamış meyve ve sebze tüketilmemelidir. Besin zehirlenmesi, bulantı, kusma, şiddetli kramp halinde ağrılar, şok hali ile belirti verir. Bu durumda hastaya bol tuzlu su içirilir ve hemen hastaneye gidilir. Egzoz gazı zehirlenmesinde ve soba zehirlenmesinde, boğulma hissi, baş ağrısı, cildin morarması, bilinç kaybı ve kulak çınlaması belirtileri vardır. Hasta hemen bol oksijenli ortama alınmalı ve hastaneye gidilmelidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir