Kükürtlü Sabunun Faydası Nedir ?

Kükürtlü Sabunun Faydaları,Kükürtlü Sabunun Faydası Nedir ?,Kükürtlü sabun nasıl kullanılır ?,Kükürtlü sabun ürünü nedir?,Kükürtlü sabunun kullanım koşulları

Kükürtlü Sabunun Faydası Nedir ?

Tarihsel süreçte kükürt içeriğinin, insan bedeni üzerinde cilt sağlığından saç sağlığına önemli bir kaç nokta üzerinde çok önemli faydalar sağladığı bilinmektedir. Kükürtün kendisi güçlü bir mineral olduğundan sağlık için kullanıldığı tırnaklar üzerinde, saç yapısı üzerinde ve cilt yapısı üzerinde de oldukça güçlü ve faydalı etkiler yaratmaktadır.

Saydığımız bu etkilerini içeriğindeki keratinden de yardım alarak yapan kükürt, geçmiş zamanda güzellik ve sağlık ürünü olarak kullanılmaya başlandığından beri günümüzde kadar alternatif tıpçılarca “doğadan gelen güzellik minerali” olarak anılabilmiştir. Ciltte, tırnaklarda ya da saçta kullanıldıktan sonra kolajen üretimini arttırdığından adeta doğal bir şifa kaynağı niteliğindedir.

Özellikle cilt sağlığı için doğal ve etkili ürünler arasında ilk sıralarda yer alan kükürtlü sabun, cildin gergin ve genç yapısını korumasını sağlayarak uzun yıllar boyunca orta yaşlı kişilerin bile ciltlerinin olması gerekenden daha gergin ve daha sağlıklı görünmesini sağlayabilmektedir.

KÜKÜRTLÜ SABUNUN KULLANIM KOŞULLARI

Kükürtlü sabunu satın alıp deneyen bazı bireyler, sabunun kendine has olan garip kokusu nedeniyle sabunu kullanmaktan vazgeçseler de bu oldukça yanlış bir harekettir. Çünkü sabun her ne kadar kokuyor da olsa metabolizmada cilt üzerinde anti mantar özellikler, antiseptik özellikler ve antibakteriyel özelliklerini harekete geçirmektedir. Örneğin; elde ya da ciltte var olan bir yara kükürtlü sabunla yıkanırsa daha çabuk iyileşebilmekte ve bununla birlikte mikroplu yapısı ya da iltihaplı yapısı daha çabuk kaybolmaktadır.

Çok eski zamanlarda keşfedilmiş olan kükürtün sağlığa faydaları, o dönemlerde yaşayan insanların sağlık kazanma amacıyla kükürt bulunan kaplıcalara gitmelerine sebep olmuştur. Günümüz koşullarındaysa bu ürünün kullanıldığı sabunlar ilk olarak uyuz, egzama, gül hastalığı gibi ciddi cilt hastalıklarının üzerinde doğal etkiler yaratması amacıyla kullanılmaktadır.

KÜKÜRTLÜ SABUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Cilt üzerindeki ölmüş olan tabakayı yok ederek cildin pürüzsüz bir yapıya kavuşmasını sağlar.

Vücut temizliğine yardımcı olduğu gibi aynı zamanda cildin derinlemesine temizlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Ciltteki yağlanmanın önüne geçebilmekte, kendiliğinden yağlı olan ciltlerin de mümkün olduğunca yağ dengesini ve su dengesini eşit seviyelerde tutmaya çalışmaktadır.

Cilt üzerinde bulunan rahatsız edici akneleri ve sivilceleri kurutabilme özelliği bulunmaktadır.

Antibakteriyel ve antiseptik etki taşıdığından cilt yapısındaki cilde zarar veren mikroorganizmaların cilde yerleşmesinin önüne geçmektedir.

Az önce de söylediğimiz gibi cilt üzerinde ciddi hastalıklar olan egzama, mantar ve sedef gibi hastalıkların ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Ciltte doğal bir peeling etkisi yaratarak hem gözenekleri açar, hem de siyah noktaların tekrardan oluşmasının önüne geçer.

Özellikle sıcak havalarda kullanılmakta olan kükürtlü sabunların terleme durumunu düşürücü etkisi bulunmaktadır
Saçlar üzerinde kullanıldığında çok iyi bir arındırıcı nitelik gösteren kükürt sabunu, ciltte yaptığı gibi aynı şekilde saçlarda da yağ oranını ve su oranını dengeleyerek saçların daha sağlıklı olmasına; öte yandan saç dökülmesi gibi problemlerin de önüne geçerek saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır.

 

KÜKÜRTLÜ SABUN NASIL KULLANILIR?

Yazımızın en başından beri kükürtlü sabun hakkında bahsettiğimiz onca faydalı durumun gerçekleşebilmesi adına ilk kural bu ürünün cilt üzerinde ya da saç üzerinde düzenli olarak kullanılabilmesidir. Yani 2-3 kullanımdan sonra üründen herhangi bir verim alamadığını düşünüp ürünü kullanmayı bırakan bireyler son derece yanlış bir tercih yapmış olacaklardır. Çünkü bu ürünün verim alana kadar düzenli kullanılması ana kuraldır.

Bunun dışında kükürt sabununu cilt üzerinde kullanacak bireylerden özellikle kuru bir cilt yapısına sahip olan kişilerin sabunu kullanması pek de önerilmemektedir. Bunun sebebi kükürt sabununun içeriği dolayısıyla ciltteki yağı emme özelliği olduğundan, zaten kuru haldeki cilde daha da kuruluk katması durumu göz önünde bulundurulduğundan kuru ciltler üzerinde kükürt sabununun kullanılmaması önerilmemektedir.

KÜKÜRTLÜ SABUN FİYATI

Kükürtlü sabunların fiyatları, üretildikleri markaların kalitesine ve ortalama satış fiyatlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Eczanelerde, doğal ürün satan yerlerde ve bazı kozmetikçilerde sık sık rastlayabileceğiniz kükürt sabunlarının fiyatı en az 4 TL, en fazla 15 TL olarak gözlemlenmiştir. Yani durumun aslına bakılacak olursa paketlenmiş kükürt sabunlarının daha pahalıya satıldığını, aktarlardaki doğal sabunların ise daha ucuz fiyatlara sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Koza kükürtlü sabun, Softem kükürtlü sabun, Otacı marka kükürtlü sabun vb. markaların bu ürünleri kükürtlü sabun alma ihtiyacı hisseden kullanıcılar için satışa sunulmuş; bunun dışında sadece mağazalara satın almaya değil, internet üzerinden de satışlara sunulmuş olan bu ürünler kükürdün faydalarından yararlanmak isteyen tüm kullanıcılar için açık hale getirilmiştir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir