İdrar kanalı (üretra) darlığı soru ve cevapları

İdrar kanalı (üretra) darlığı soru ve cevapları,İdrar kanalı (üretra) darlığı soru ve cevapları nedir,İdrar kanalı (üretra) darlığı

İdrar kanalı (üretra) darlığı soru ve cevapları

İdrar kanalı (üretra) darlığı ile oluşan hastalığa idrar kanalı darlığı denilir. Bu darlık bazen o kadar fazla olur ki, idrarın dışarıya atılmasına engel olur. İdrar kanalının görevini yerine getiremeyecek kadar dar olmasına üretra darlığı denilir. İşte, idrar kanalı darlığı soru ve cevapları ;

Üretra darlığı nedenleri nelerdir?

Üretra darlığı çeşitli travmalar, geçirilen iltihabi hastalıklar ve ameliyatlar kaynaklı olabilir. Üretrayı çevreleyen dokularda oluşan büyüme baskı yaparak üretra darlığına neden olabilir. Üretra darlığına neden olan belirli risk faktörleri vardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kasık bölgesine alınan travmalar, idrar kanalına yapılan sondalar, doğumsal anomalilikler idrar kanalı darlığına risk teşkil eder.

İdrar kanalı darlığı belirtileri nelerdir?

İdrar yaparken zorlanma, yangılı idrar, idrarı tam boşaltamama, idrar kaçırma, idrarda ve menide kan olması idrar kanalı darlığının belirtileridir. İdrar akımında azalma, idrar ağzından gelen iltihabı akıntı, hassas ve kızarık vajina ya da penis oluşur.

İdrar kanalı darlığında teşhis nasıl koyulur?

Hastalara, üroflovmetri ismi verilen bir alet yardımı ile, bilgisayar kontrolünde işeme ölçümü yapılır. İşeme sonrası idrar torbasında kalan idrar miktarı ölçümlenir. Tam idrar analizi, idrar kültürü ve cinsel yolla bulaşan hastalık testleri yapılır. İlaçlı idrar kanalı görüntülemesi yapıldıktan sonra darlık noktası tespit edilerek hastaya teşhis koyulur ve nedeni anlaşılır.

İdrar kanalı tedavisi nasıl yapılır?

Üretra darlığı endoskopik ameliyat ile darlık bölgesinin genişletilmesi ile yapılır. Ameliyat sonrası hastalara takılan sonda hemen alınmaz, 6 ay boyunca işlem devam eder. Tümü ile kapanma ve kopma olması halinde açık ameliyat ile hastaya yeni idrar kanalı yapılır.

İdrar kanalı darlığından korunmak için ne yapılmalıdır?

Şüpheli cinsellikten uzak durulmalı ve mümkünse korunulmalıdır. Darlık, erken fark edilirse tedavisi çok daha kolaydır. Normal insanlarda idrar yarım metre ileriye atılır ve idrar tam olarak boşaltılır. Bu nedenle, idrarda olan en ufak sıkıntıda mutlaka doktora gözükülmelidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir