Tendon Nedir? Tendon Yırtılmaları ve Tedavisi

Tendon Nedir? Tendon Yırtılmaları ve Tedavisi,kısmi tendon kopması, tendinit nedir, tendon kopması, Tendon Nedir, tendon tedavisi, tendon yaralamalarını önlemek için neler yapılır, Tendon Yırtılmaları ve Tedavisi, Tendonlar Hakkında Bilgi

Tendon Nedir? Tendon Yırtılmaları ve Tedavisi

Tendonlar,yırtılmaları ve tedavileri

Tendonlar kasları kemiklere bağlayan yapılardır. Kasların oluşturduğu kuvveti kemiklere aktarırlar. Kasları kemiklere bağlayan bu yapıların hasara uğramasına tendon yaralanmaları denir. Tendon yaralanmaları iki çeşittir:
Kısmi tendon yırtılması: Tendonda kısmi yırtık mevcuttur. En çok omuz, el bileği, topuk ve kasık bölgesinde görülür. Eklem hareket edebilir. Fakat ağrı, şişlik ve kızarıklık vardır.
Tendon kopması: Tendonun tamamen kopmasıdır. Tendonların yaptırdığı hareketlik yoktur, şekil bozukluğuyla birlikte şiddetli ağrı da mevcuttur. Kısmi yırtıkların tedavisinde kısa aralıklarla soğuk uygulama, en az 3 ay istirahat, elevasyon, bandaj veya atelleme uygulanır. İyileşme olmazsa cerrahi müdahale yapılır. Tendon kopmalarında cerrahi müdahale gereklidir.Ameliyat sonrası 1-2 ay boyunca alçı veya hareketi engelleyici cihazlarla immobilizasyon yapılır.
Tendon yaralanmalarını önlemek için;
1- Ani ve sert hareketlerden kaçınmak,
2- Aşırı zorlamalara karşı dikkatli olmak gerekir.
BİLGİ NOTU
tendinit: Tendonların așırı kullanım sonucu lokal enfeksiyonuna (iltihaplanma) verilen isimdir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir