Boyun ve kol ağrısı sebepleri

Boyun ve kol ağrısı sebepleri,Boyun ve Kol Neden Ağırır,boyun tutulması,kol ve boyunda şiddetli ağrıların nedeni,kol ve boyunda ağrılar

Boyun ve kol ağrısı sebepleri

Boyun ve kol ağrıları belki de en fazla çekilen ağrılardır. Bunun binlerce nedeni olabilir. Fakat en çok görülenler, boyun fıtığı, kireçlenme, spazmlar, anatomik anormallikler sayılabilir. Ayrıca, boyun kemiğinde olan fıtıklar, kol sinirlerine baskı yaparak, kol ağrılarına neden olabilir.

BOYUN VE KOL AĞRISI NEDENLERİ

Masa başında oturarak çalışan insanlarda ve öğrencilerde omur, disk, eklem ve bağ dokusunda zedelenmeler oluşur. Boyunda olan boyun çukurunun düzleşmesi, şiddetli ağrılar yapar. Bu genelde kötü duruş neticesinde oluşur. Boyun düzleşmesi zamanla boyun fıtığı ve kireçlenmesi yaptığından önemlidir.

Araç kullanan insanlarda sıklıkla rastlanan boyun incinmesi, boyunda hassasiyet ve ağrı ile başlar. Genelde, boynun normal hareketinden daha fazla zorlanması yani öne ve arkaya aşırı hareketi ile oluşan boyun incinmesi kola vuran ağrılar ile bilinir.

Boynu tutan kasların gerilmesi ile boyun tutulması, kas spazmları oluşur. Aşırı yüksek yastıkla uyumak, aşırı ince yastıkla uyumak, ağır kaldırmak boyun spazmlarını yaratır. Genelde kas gevşeticiler ile tedavi edilir. Uzun süren boyun tutulmalarında kaslarda sertlikler ele gelir.

Boyun omurları arasında ki disklerin yırtılması ve kola kadar inen sinirlere baskı yapmasına boyun fıtığı denilir. Boyun ve kollarda ağrı, omuz ağrıları, ellerde his kaybı, kürek kemiklerine kadar yayılan ağrı, kol kaslarında kuvvet kayıpları başlıca belirtisidir.

KOL VE BOYUNDA ŞİDDETLİ AĞRI NEDENLERİ

Yaşın ilerlemesi ile birlikte, kemik yapısında, bağlarda ve disklerde yıpranmalar oluşabilir. Disk içinde ki jelimsi tabaka sertleşerek yastık görevini yapamaz hale gelir. Kenarlarında kıkırdak dokular oluşur. Bu durumda kol ve boyunda şiddetli ağrılar başlar. Genelde fizik tedavi uygulaması ile tedavi yapılır.

Stresli bir yaşam tarzı, sigara ve kötü yaşam boyun ve kol ağrılarını tetikleyerek arttırır. Boyunda sürekli ve kronikleşmiş ağrı noktaları oluşur. Bu tarz durumlarda pozitif olmak, hayatı sevmek ve psikolojik tedavi önerilir.

İleri yaşlarda oluşan ellerde uyuşma, kuvvetsizlik, yürümede zorluk ve ellerde his kaybı omuriliğin sinirlerin geçtiği bölgesinde oluşan daralma ile olur. Burada önemli olan erken tedavi ve teşhistir. Cerrahi operasyon ile bölge genişletilir.

Bağışıklık sistemimizin kendi dokularına saldırması ile oluşan romatizmal hastalıklar, omurga içinde olan kemiklere ve kıkırdaklara hasar verir. Bu tarz hastalıklar kol ve boyunda ağrılar yaptığı gibi boyun tutulması ve hareket zorluğu da yaratır.

Osteoporoz yani kemik erimesi, kemiklerde yumuşama ve incelmeye neden olur. Böylece kemikler çok daha kolay kırılır. Kalıtımsaldır ve D vitamini eksikliği, hareketsiz bir yaşam, erken menopoz nedenli oluşurlar.

Omurların kuvveti çoktur. Bazen sert bir darbe ya da travma ile omurlarda kırıklar, çatlaklar oluşabilir. Boyun omurları kayma yaparak, omuriliğe zarar verebilir.

Boynumuzda omurilikten çıkan sinirler, bağ dokusu tarafından sıkıştırılır. El ve kollarda kuvvetsizlik, uyuşma ve ağrılar kol ve el sinirlerinin sıkışması ile oluşur. Özellikle bel sinirlerinde oluşan karpal tünel sendromu en tehlikeli sıkışmadır. Cerrahi olarak, bölge genişletilir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir