Gebelikte akıntı normal midir? Ne zaman başlar

Gebelikte akıntı normal midir? Ne zaman başlar,Gebelikte görülen akıntılar,Gebelikte akıntı,Gebelikte akıntı tedavisi nedir,Gebelik

Gebelikte akıntı normal midir? Ne zaman başlar

Gebelikte sıklıkla yaşanan akıntı sorunu gayet normaldir. Artan hormonların etkisi ile vajinal akıntı oluşmaktadır. Fakat, her akıntı gebelik ile birlikte görülür diye bir kaide yoktur. Koyu kıvamlı ve kokulu akıntılarda hekime başvurmakta fayda vardır.

Gebelikte artan Ostrojen hormonu nedeni ile vajinal akıntıda artış olmaktadır. Fakat, gebelikte hormon artması ile oluşan akıntı, berrak, beyaz, akışkan ve ince bir akıntıdır. Bu tarz akıntı gebeliğin ilk aylarında başlayarak, doğuma kadar devamlı görülür. Sıklıkla gebeliğin son aylarında bebeğin suyunun gelmesi başladığı halde halde anne adayları bunu akıntı ile karıştırırlar. Bu tarz durumlarda atlamadan hemen doktora görünülmelidir.

Gebelikte görülen akıntılar diğer akıntılar ile karıştırılmamalıdır. Akıntı, koyu kahve, peynir kesiği şeklinde, pembemsi ise ve kokusu varsa mutlaka doktora görünülmelidir. Çünkü, bu tarz akıntılar vajinal iltihaplara ve mantar nedenli olabilirler. Bu tarz durumlarda bebeğe zarar gelmemesi için tedavi uygulanmalıdır.

Bebeklerin amniyon sıvısı damla damla gelebilir. Bu tehlikeli bir durumdur. Genelde, hamileliğin başlarında veya sonunda yaşanabilir. Damla damla gelen amniyon sıvısı akıntı ile karıştırılabilir. Oysa, amniyon sıvısının eksik olması bebeğin belirli organlarının gelişimini engeller. Bu tarz durumlarda düzenli kontroller yapılmalıdır.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir