Horlamayı engellemek için yapılacaklar

Horlamayı engellemek için yapılacaklar,Horlamayı engellemek için ne yapmalıyız,Horlamayı engellemek yöntemleri nelerdir,Horlama

Horlamayı engellemek için yapılacaklar

Horlama aslında bir uyku bozukluğu olarak kabul ediliyor. Horlamanın vücutta yarattığı etkiler yanı sıra birlikte uyuduğunuz insanlara da zararı vardır. Genelde horlama, burun ve boğazdan ciğerlere hava taşıyan yolları açık tutan kasın gevşemesi ile oluşur. Peki horlamanın önüne geçilebilir mi?

Horlamanın olması kalpte yorulmaya hatta tıkanıklıklara neden olabilir. Sabahları uykusuz yataktan kalkmak ve yorgunluk horlayanlarda sıklıkla görülen olaylardır. Genelde, horlayan kişiler, gece uykusundan sıklıkla uyandıklarından uykusuzluk ve yorgunluk yaşarlar. Horlamanın önüne geçmek için, uyumadan önce ağır yemek yemekten uzak durmak ve alkol almamak gerekiyor. Ağır yemekler ve alkol boğaz kaslarının çok daha fazla gevşemesine neden olur ve bu nedenle horlamanın şiddeti artar. Genelde yatmadan yaklaşık 3 saat öncesine kadar yemek yenilmesi tavsiye edilmez.

Horlamanın bir diğer nedeni alınan fazla kilolardır. Bu nedenle kilo vermek ve sağlıklı beslenmek horlamanın önüne geçebilir. Uzmanlar, özellikle karın bölgesinde yağlanma olanlarda horlamanın çok daha fazla olduğunu söylüyorlar. Ağır ve yüksek tonda horlamanız varsa yatış pozisyonunuzu değiştirerek horlamanın önüne geçebilirsiniz. Genelde sırt üstü uyuyan kişilerde, dil geriye düşerek hava yollarını tıkadığı için horlamaya neden olur. Bu nedenle yan veya yüzüstü yatmak horlamayı engelleyecektir.

Yatak odanızda hava akımının olmasına önem gösterin. Çünkü, uyuduğunuz oda sıcak ve kuru ise, burun tıkanacak ve horlamaya neden olacaktır. Pencereyi yarım açmak, kışın kalorifer üstüne bir tas su bırakmak odayı nemlendirecek ve horlamanın önüne geçecektir. Piyasa da satılan ortopedik ve horlamayı engelleyici yastıklar kullanarak horlamanın önüne geçebilirsiniz. Yastığınızı yükselterek de aynı etkiyi sağlayabilirsiniz. Sigaranın horlamayı arttırdığını hepimiz artık biliyoruz. Sigarayı bırakmak, horlamanın önüne geçecektir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir