Düzensiz Adet Görmenin Zararları Nedir?

Düzensiz Adet Görme,Düzensiz Adet Görmenin Zararları Nedir?,Düzensiz Adet Görmenin Zararları,Düzensiz Adet Görmenin Zararı

Düzensiz Adet Görmenin Zararları Nedir?

Düzensiz adet ya da adet (regl) düzensizliği pek çok nedenden dolayı olabilmektedir. Altında yatan sebeplere bağlı olarak zararlı sonuçlar doğurabilir ya da aşırı kilo alma veya aşırı zayıflama, stres, depresyon ve ilaç kullanımı gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan zararsız bir adet düzensizliği de olabilir.

Aşırı kilo alma ve stres gibi durumlar, düzensiz adet görmeden daha fazla kişiye zararı söz konusudur. Bu tür nedenler kontrol altına alınmalı ve düzene sokulmalıdır. Fakat düzensiz adet’in nedenlerinden olan myompolip, hormon düzensizliği ve yumurtlama bozukluğu gibi sorunlar bulunuyorsa, bunlar da hastaya zarar verebilir. Böyle durumdaki hastaların ilaç ya da gerekli görülürse ameliyatla tedavi edilmeleri şarttır.

Düzensiz adetin sebebi erkenden teşhis ve tespit edilmez, tedavi de geciktirilirse bir myom’un ileriki zamanda büyümesi daha önemli sağlık sorunları yaratabilir. Düzensiz adet gören hastaların bir bölümünde yumurtlama bozukluğu söz konusudur. Bu durum kadının hamile kalmasını engelleyici ve geciktirici bir sonuç doğurabilir.

Düzensiz adet, her zaman zararlı değildir ve bazı hallerde bu durum gayet normaldir. Örnek verecek olursak; Adet görülmeye başlanan ilk zamanlarda 15-17 yaş aralığındaki kız çocuklarında, emziren annelerde ve korunma iğnesi kullanan kadınlarda adet düzensizliği beklenen normal bir

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir