Yüzde uyuşma nedenleri nelerdir

Yüzde uyuşma nedenleri nelerdir,Yüzde uyuşma nedenleri,Yüzde uyuşma hissi,Yüzde uyuşma neden olur,Yüzde uyuşma hakkında bilgiler

Yüzde uyuşma nedenleri nelerdir

Pek çok insan yüzünde uyuşma hissi olduğundan yakınır. Bu alt yapısında ciddi bir hastalık belirtisi olabileceği gibi çok soğuk ya da sıcağa maruz kalma, stres, depresyon ile de oluşabilir. Genelde, yüz bölgesinde ki sinirlerin hasar görmesi yüz uyuşmasını tetikleyebilir. Yüzün her iki tarafında olabileceği gibi tek tarafta veya tüm yüzde uyuşma hissedilebilir.

Yüzde oluşan hafif veya kuvvetli uyuşma hissinin en tehlikeli olduğu durum, yüz sinirlerinin hasar görmesidir. Bu durum halk arasında yüz felci tıp da ise, Bell paralizi olarak bilinir. Yüz bölgesinde olan sinirler zamanla komut almazlar ve tepkisiz bir yüz oluşur. Konuşma güçlüğü de görülebilir. Bu çok sık görülen bir hastalıktır. Sinir hasarı, servikal disk lezyonu ile de oluşabilir. Spinal sinirlere yapılan baskı, uyuşmalara neden olur.

Merkezi sinir sisteminde olan bozukluklar felç ya da uyuşmalara neden olabilir. Bunun başlıca nedeni tıkanan bir veya birkaç damar nedeni ile beyne yeterince kan gitmemesi ve oksijensiz kalmasıdır. Bu durumda bazen hastanın sadece gözü, göz kapağı veya yüzün bir bölümü uyuşarak hissizleşebilir.

Vitamin eksikliği yetersiz beslenme ile ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle B12 vitamini eksikliği direk olarak sinir sistemini etkiler. B12 vitamininin eksik olduğu kişilerde bazen kollarda, yüzde uyuşmalar ve hissizlik yaşanabilir. B12 yanı sıra, potasyum, kalsiyum ve sodyum seviyelerinin düşmesi yüzde uyuşma ve hissizlik yaratabilir. Bu durumlarda dışarıdan alınan takviyeler ile sorun çözümlenir.

Panik atak ve depresyon hastalarının en büyük derdi olan kas sıkışmaları ve sinir gerilmeleri, yüzde hissizlik ve uyuşmaya neden olabilir. Bu tarz durumlarda kullanılan kas gevşeticiler ve depresyon hapları hastayı rahatlatır. Herpes, frengi, diyabet ve çeşitli enfeksiyonlar yüzde uyuşma yapabilir. Yüzde olan uyuşmaları ciddiye almak ve bir doktora başvurmak bu nedenle çok önemlidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir