Ciltteki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Ciltteki Siyah Noktaları Temizlemek,Ciltteki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir,Ciltteki Siyah Noktalar

Ciltteki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Belki de bir dönem veya hayatımızın her döneminde ciddi sorun yaratan sivilce ve siyah noktalar bizi çok rahatsız ederler. Genelde deri altı yağ tabakalarının iltihaplanması ile oluşan bu sorunlar hormonlar veya yediklerimizle alakalı olabilirler. Genelde siyah noktaların sonu hep sivilceye dönmektir. Bu nedenle, siyah noktaları sivilceye dönmeden cildimizden arındırmalıyız.

Siyah noktaları cildimizden arındırmak için ilk olarak cilt gözeneklerimizi açmalıyız. Bu noktada yapılacak en iyi şey buhar banyosudur. Sıcak su dolu bir kaba başınıza havlu örterek yaklaşık 10-15 dakika kadar bekledikten sonra gözenekleriniz açılmış olacaktır. Siyah noktalar bu yöntemle cilde zarar vermeden temizlenebilir. Genelde siyah noktaları çıkarmak için herkes sıkar. Fakat bu durumda cildinizde hasar yaratabilirsiniz. Bunun yerine şırıngası çıkarılmış bir iğneyi siyah noktaların üstüne hafifçe bastırarak onları çıkarabilirsiniz.

Siyah noktaları bu yöntemle temizleyemezseniz yapılacak en iyi yöntem peeling uygulamaktır. Çünkü daha fazla uğraşırsanız cildinizde ciddi izler bırakabilirsiniz. 1 çay kaşığı Türk kahvesi, 1 çay kaşığı toz şeker, 1 çay kaşığı balı karıştırın. Ovalayarak çok bastırmadan cildinize yayın. Cildinizde ki tüm ölü deri temizlenecektir. Bu uygulamaları haftada 1-2 defadan fazla kullanmayın. Peeling uyguladığınız cildi nemlendirici ile yumuşatın.

Yeşil çay, elma sirkesi, maden suyu ve gül suyu ile cildinizi mutlaka temizleyin. Bu saydıklarımız, gözenekleri kapatacak ve cildin bir daha siyah nokta yapmamasını sağlayacaktır. Hafta da 1-2 kez peeling uygulamak ve daha sonrasında cildi toniklemek, bakım maskesi yapmak siyah noktaların tekrar oluşmasını engelleyecektir. Cildinizi düzenli olarak temizlemek ve yağlı gıdalardan uzak durarak bol su içmek siyah nokta oluşumunu azaltır.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir