Şekli Düzgün Olmayan Cisimlerin Hacimleri Nasıl Ölçülür?

Şekli Düzgün olmayan Cisimlerin Hacimleri Nasıl ölçülür?,Şekli Düzgün olmayan Cisimlerin Hacimleri Nasıl ölçülür? Hakkında Bilgi

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizleri Bu Yazımızda Şekli Düzgün Olmayan Cisimlerin Hacimlerinin Nasıl Ölçülmesi Gerektiği Hakkında Bilgilendirmeye Çalışacağız. İyi Okumalar.

ŞEKLİ DÜZGÜN OLMAYAN CİSİMLERİN HACİMLERİ NASIL ÖLÇÜLÜR?

Taş, kullanılmış silgi gibi katı cisimlerin hacimlerini boyutlarını ölçerek bulmak çok zor hatta imkansızdır. Geometrik şekli düzgün olmayan cisimlerin hacimlerini bulmak için içinde çözülmediği sıvılardan ve dereceli silindirlerden yararlanılır.

Kabul edilmiş standartlara uygun olarak üzerlerinde eşit aralıklı çizgiler bulunan ve sıvıların hacimlerinin ölçülmesinde kullanılan silindir şeklindeki kaplara dereceli silindir denir.

Dereceli silindirle ölçüm yapılırken silindir kap hareketsiz ve düz bir zemin üzerine konulur. Dereceli silindirin içindeki sıvının seviyesi okunurken okumadan doğacak hatayı en aza indirmek için sıvı seviyesi göz hizasında olacak şekilde okuma yapılır.

ŞEKLİ DÜZGÜN OLMAYAN CİSİMLERİN HACMİNİN BULUNMASI

Dereceli silindire belli bir seviyeye kadar su konur. Dereceli silindirin içindeki suyun hacmi okunarak not edilir (Vsu). Hacmi ölçülecek taş dereceli silindirin içine bırakılır. Cismin bırakılmasıyla suyun seviyesinin yükseldiği görülür. Bu durumda suyun seviyesi okunur (V toplam). Bu okunan değer suyun ve taşın hacimleri toplamıdır. Toplam hacimden suyun hacmini çıkartarak taşın hacmi bulunur.

Vtaş = Vtoplam – Vsu

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir