Yaş Maya Maskeleri

Yaş Maya Maskeleri,Yaş Maya Maskeleri Hakkında Bilgi,Yaş Maya Maskeleri Nedir,Yaş Maya Maskeleri Ne Anlama Gelir,Yaş Maya Maskeleri Yapılır

Yaş Maya Maskeleri

Yaş maya önceleri mutfaklarda sıklıkla kullanılan bir malzeme olsa da, cilde ve daha bir çok noktaya sağladığı faydalar ortaya çıkınca kozmetik alanında da sıklıkla kullanılan bir malzeme olmaya başlamıştır.

Yaş mayayla oluşturulan maske tarifleriyle özellikle lekeli ciltlerdeki lekeler yok edilebilmekte, yağlı ciltlerin yağ dengesi sağlanabilmekte ve sivilceli ciltlerdeki sivilce sorunu sağlıklı bir şekilde giderilebilmektedir.

Hem kuru ciltlerde, hem yağlı ciltlerde hem de karma ciltlerde gönül rahatlığıyla kullanılabilecek yaş maya maskeleri, doğal bir ürün olduğu ve çok sık kullanılmadığı sürece hiç bir zararı olmayan bir üründür.

Ayrıca cilt üzerinde müthiş etkiler sağladığı gibi aynı zamanda hazırlanan saç maskelerinde de saç sağlığını sağlayabilmekte, göz altı kırışıklıklarına uygulandığında kırışıkların görünümünü azaltabilmekte, göz çevresine uygulandığında yorgun ve solgun görünümü ortadan kaldırabilmekte ve rengini yitirmiş ciltlere uygulandığında cildin olması gereken rengi ve parlaklığını kendisine geri kazandırmaktadır. Yaş maya maskelerinin tarifleri ve hazırlanışı ise şu şekillerdedir;

CİLDİ GENÇLEŞTİREN YAŞ MAYA MASKESİ TARİFİ

Malzemeler

1 yemek kaşığı miktarında yaş maya

Göz kararı konulacak şekilde katkısız süt

Hazırlanışı

Elinizdeki yaş maya ürününü bir kabın içerisinde sütle karıştırarak iyiye ezin. Eriyik hale geldikten sonra hazırladığınız ürünü bir yüz fırçası yardımıyla hafif dokunuşlarla tüm cildinize sürün.

20 dakikalık bir süreçle malzemeyi yüzünüzde beklettikten sonra malzeme yüzünüzde sert bir yapıda kurumuş olacağı için temizlemeden önce öncelikle ıslak bir bez yardımıyla yüzünüzdeki malzemeyi yumuşattıktan sonra soğuk suyla birlikte yüzünü bolca yıkayın. Bu karışımdan en iyi verimi almak için 3 günde bir olacak şekilde maskeyi tekrarlamanız yeterlidir.

CİLTTEKİ YAĞLANMAYI GİDEREN YAŞ MAYA MASKESİ TARİFİ

Malzemeler

Göz kararı soda

Göz kararı limon

Göz kararı sirke

Göz kararı yaş maya

Hazırlanışı

Hazır yaş maya iyice ezilerek toz hale getirilir. Ardından üzerine soda eklenip iyice malzemeler birbirine karışana kadar çırpılır. En son olarak sirke ve limon malzemesinin son süreçte eklenmesine özen gösterilir.

Eğer ki limon önce eklenirse, yaş mayayla tepkimeye girdikten sonra üzerine bir de sirkeyle etkileşime girdiği takdirde bu malzemelerin içerisindeki asidik etkenlerin etkisine kapılıp kendi etkisinden ödün verebilmektedir, yani yapısı değiştiği için uygulama esnasında istenilen verim alınamayabilir.

Bu yüzden en sonda limon ve sirkenin eklenmesi önerilmektedir. Bu malzemeler de eklendikten sonra tüm ürün iyice karıştırılıp macun haline getirilmelidir. Hiç beklemeye alınmadan direkt olarak yüze sürülmesi, sürüş kısmında da mutlaka kalın bir tabaka halinde uygulanması gerekmektedir.

İçeriğindeki sirke ve limondan dolayı cilt üzerinde aşındırıcı etki yapabileceğinden iyice malzemelerin kurumasını beklemenize gerek duyulmamaktadır.

20-25 dakikalık beklemenin ardından  iyice temizlediğiniz cildinize maskeden sonra herhangi bir nemlendirici sürmenize gerek olmamaktadır çünkü bu uygulamayı yaptığınız taktirde cildinizde yine bir yağlanma söz konusu olabilecektir.

Hatta ve hatta bu temizlemeyi yaptığınız sırada cildinizi cilt yağlanmasına karşı olan bir sabun yardımıyla yıkamak en mantıklısı olacaktır. Böylelikle bu maskeyi düzenli olarak uyguladığınızda yaş maya ve soda sayesinde cildin gördüğü zararları yok edebilecek, öte yandan da sirke ve limonla da cildinizde biriken fazla yağı yok etmiş olacaksınız. Bunun için düzenli olarak bıkmadan bu maskeyi cildinize sürekli uyguluyor olmanız yeterlidir.

CİLTTEKİ SİVİLCELERİ YOK EDEN YAŞ MAYA MASKESİ TARİFİ

Malzemeler

5 damla miktarında limon suyu

1 yemek kaşığı miktarında yaş maya

3 damla miktarında çay ağacı yağı

2 tatlı kaşığı miktarında sirke

Hazırlanışı

Öncelikle bir kabın içerisine koyduğunuz yaş mayayı ezerek un ufak hale getirin. Sonrasında çay ağacı yağını üzerine ekleyip iyice karıştırarak kıvam almasını sağlayın.

Son olarak da sirkeyi ve limon suyunu da ekledikten sonra son bir kez karıştırıp birbirlerine geçtiğine emin olduktan itibaren malzemeyi cildinize masaj yaparak uygulamanız yeterlidir. Tüm yüzünüze sürdüğünüz maskeyi 15 dakika cildinizde beklettikten sonra ılık su yardımıyla yıkamanız yeterlidir.

Bu maskeyle birlikte cildinizde acı verici ve iltihaplı sivilcelerden kurtulabilir, daha sonrasında da bu tip sivilcelerin oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Aynı zamanda maskeyi hazırlarken ana malzemelerin dışında ek olarak sivilce önleyici malzemeler de eklerseniz maskenin etkisini daha uzun süre hissetmeniz mümkün olacaktır.

SAÇ BAKIMI İÇİN YAŞ MAYA MASKESİ TARİFİ

Dolgun saçlara kavuşmak ve saçları beslemek için yapılan bu yaş maya maskesi aynı zamanda saçları güçlendirerek dökülmesini engellemeye çalışır.

Malzemeler

1 yemek kaşığı miktarında yaş maya

1 yemek kaşığı miktarında zeytin yağı

1 yemek kaşığı miktarında badem yağı

Hazırlanışı

Eldeki malzemeler aynı kabın içerisine konularak macun kıvamına gelinceye dek karıştırılır. İyice karıştığından emin olunan karışım saç diplerine iyice yedirilerek sürülür. Sürülen malzeme 45 dakikalık bir süreçte saçta bekletilir. Bu süre sonrasında iyice durulanarak saçtan çıkartılır.

Yaş maya, saçtan kolay kolay çıkartılabilen bir malzeme olmadığı için mutlaka dikkatli bir şekilde durulanmalıdır. Bu maske sayesinde saçların daha dolgun bir görünüme kavuşması, saç köklerinin güçlenmesi ve bunun sayesinde de saçlarda dökülmelerin önüne geçilmesi mümkün olmaktadır.

GÖZ ALTINDAKİ KIRIŞIKLIKLAR İÇİN YAŞ MAYA MASKESİ TARİFİ

Malzemeler

1 adet elma

1 adet maden suyu

1 yemek kaşığı miktarında yaş maya

Hazırlanışı

Öncelikli olarak bir bütün halindeki elma iyice soyularak çekirdeklerinden ve kabuklarından temizlenir. Ardından bir çatal yardımıyla hiçbir pütür tane kalmayacak şekilde ezilmesi gerekmektedir. Ezilen malzemenin içerisine maden suyu eklendikten sonra karışım tekrardan birbirine karışacak şekilde çırpılmalıdır.

Bütün malzemelerin birbirine geçtiğine emin olunduktan sonra son olarak yaş maya eklenir ve yine karıştırmaya devam edilir. Malzemenin hazır olduğuna göz kararı karar verildikten sonra cildin her yerine eşit miktarda sürülmelidir. Tüm yüz maskeyle doldurulunca bir yere uzanılır, maskenin pul pul dökülmeye başlama haki beklenir. Bu hale gelen maskeyi yüzünüzü bol suyla ovalayarak temizlemeniz yeterli olacaktır.

Bu malzemelerle oluşturulan maskenin uygulama esnasında en büyük özelliği, göz altı kırışıklıklarının görünümünü yok etmesidir. Düzenli uygulandığında ciddi anlamda kırışıklıkların ortadan kalktığı görülmektedir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir