Organik Çörek Otunun Faydaları

Organik Çörek Otunun Faydaları,çörek otunun en önemli faydaları, çörek otunun faydaları, çörek otunun faydaları hakkında bilgi, çörek otunun faydaları nelerdir, çörek otunun insan sağlığına olan faydaları, çörek otunun yararları

Organik Çörek Otunun Faydaları

Binlerce yıl öncesinden şifalı olduğu bilinen çörek otunun her geçen gün insan sağlığı üzerindeki olumlu faydaları bilimsel araştırmalar yapıldıkça artıyor, gün geçtikçe çörek otunun bir faydası daha bulunuyor. İçinde bulunduğumuz 2000’li yıllarda bile bilim adamlarının üzerinde en çok çalıştığı bitki olan çörek otu içerisindeki zengin mineral, vitamin ve kalsiyum sayesinde bağışıklık sistemini direk olarak etkiler ve güçlendirir. Pek çok kansere karşı insan vücudunu koruyarak kanser hastalıklarına yakalanma oranını düşüren ve tüketen insanların bu hastalıklara karşı bağışıklık sistemini oldukça güçlendirdiğini gözlemleyen bilim adamlarına göre bu mucizevi bitkiyi sağlıklı, sağlıksız bütün insanların belirli aralıklarla tüketmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Sevgili okurlarımız aşağıda sizlere bugüne kadar bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılan faydalarını paylaşacağız. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde makalenin giriş kısmında bu bitkiden neden övgü ile bahsettiğimizi anlayacaksınız.

ÇÖREK OTUNUN FAYDALARI

Pankreas Kanseri

Abd’li bilim adamlarınca çörek otu üzerinde yapılan çeşitli deneyler ve uzun araştırmalardan sonra bulunan ve thymoquinone adı verilen kimyasal bileşen sayesinde pankreas kanseri hastalarında kanserli olan hücrelerin gelişmesini engelleyerek pankreas kanserinin ilerlemesini durduruyor.

Kolon Kanseri

Mısırlı bilim adamları tarafından 2010 yılında laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda çörek otunun bu hayvanlar üzerinde kolon kanseri hücrelerini yok ettiği gözlemlenmiştir.

Meme Kanseri

ABD’deki jackson State Üniversinin 2003’te yaptığı çalışmada çörek otu yağının meme kanseri hücrelerini ciddi oranda tedavi ettiği ortaya çıkmıştır.

Beyin Kanseri

Çörek otunun yapısında bulunan thymoquinone adlı kimyasal bişen beyin hücrelerinin ölmesine neden olan Glioblastoma (beyin kanseri türlerinden birisi) üzerinde olumlu etki ettiği ve bu kimyasal bileşen sayesinde beyindeki hücrelerin ölmesini yavaşlattığı ve dolayısı ile kurşun zehirlenmesi, geçici kalp durması sonucu beyine oksijen gitmemesinde ölen beyin hücrelerini yenileyerek de hastada daha az hasarın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Çörek otu ölen beyin hücrelerinin yenilenmesini sağladığı için beyin kanseri üzerinde olumlu sonuçlar doğuruyor.

Hipertansiyon

Kan basıncının normalin üstünde olma durumuna hipertansiyon denir. Hipertansiyon kalp hastalıklarının başlıca nedenleri arasında yer alır. Bilim insanlarının 2008 yılında yaptığı araştırmaların sonucunda çörek otunun hipertansiyon dengeleyerek kalp hastalıklarına yakalanma oranını düşürdüğünü açıklamıştır. Ayrıca bu araştırmaların sonuçlarından bir tanesi de kötü kolesterolün yükselmesini engellemesi ve iyi kolesterolü olumlu katkı sağlamasıdır. Uzmanlar, düzenli olarak çörekotu tüketen kişilerin diğer insanlara göre kalp hastalıklarına yakalanma riskinin büyük oranda düştüğünü belirtmişlerdir.

Çörek Otunun Yapısında Bulunan Yararlı Maddeler

Çörek otunun içinde insan sağlığına faydalı bir çok madde bulunmaktadır bunlar;

♦ Thymoquinone

♦ Beta sitosterol

♦ Miristik asit

♦ Palmitik asit

♦ Palmitoleik asit

♦ Stearik asit

♦ Oleik asit

♦ Linoleik asit

♦ Arakidonik asit

♦ Protein

♦ B1, B2 ve B3 vitaminleri

♦ Folik asit

♦ Kalsiyum

♦ Demir

♦ Bakır

♦ Çinko

♦ Fosfor

Çörek Otunun İyi Geldiği  Diğer Hastalıklar

♦ Romatizma

♦ Astım

♦ Alerjiler

♦ Saçlar

♦ Boğaz ağrıları

♦ Ameliyat izleri

♦ Epilepsi

♦ Migren

♦ Diş Ağrısı

♦ Diyabet hastalıkları

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir