Yıldırım Nedir? Yıldırım Ne Demek

Yıldırım Nedir? Yıldırım Ne Demek,Yıldırım Nedir?,Yıldırım Nasıl Oluşur,Yıldırım Ne Demektir,Yıldırım Nasıl Düşer,Yıldırım Hakkında Kısa Bilgi

Yıldırım Nedir? Yıldırım Ne Demek

Yıldırım, bulut ile yer arasında oluşan, en tehlikeli şimşek türüdür.Çoğu çakma yeryüzüne negatif yük dağıtır ancak bir kısmı yeryüzüne pozitif yük taşır. Bu pozitif çakmalar sıklıkla bir orajın dağılma aşamasında oluşur. Pozitif çakmalar aynı zamanda kış ayları boyunca düşen toplam yıldırımların yüksek bir yüzdesini oluşturur.
Yıldırım yeryüzü ile bulutlar arasındaki artan elektrik potansiyelini dengede tutan bir elektrik boşalmasıdır. Yıldırım şimşek çakmasının yeryüzü ile temasa geçmesi olduğuna göre önce şimşeğin nasıl oluştuğunu anlamalıyız. Şimşek bulutların yüklenmesinden oluşur.

Bulutların neden yüklenir sorusuna cevap olarak,havanın iyi bir iletken olmaması verilebilinir. Yıldırım ve etkileşimler rahatlıkla açıklanabilse de, bulutların nasıl yüklendiği konusunda insanoğlunun bilgisi yeterli düzeyde değildir. Tarih boyunca bu konuda bir sürü teori üretilmiştir. Bu teorilerden biri ve Simpson ve Lomonosow’un teorisidir. Bu teoriye göre bulutlardaki yükler hava akımı yardımıyla luşmaktadır.

Sıcak ve soğuk havanın yer değiştirmesi sonucunda oluşan hava akımı bulutlardaki su damlacıklarını harekete geçirir. Hareket halindeki su damlacıkları birbirlerine sürtünerek yüklü hale geçerler. Bulutlardaki hava akımları su damlacıklarının dağılmasına ve tekrar birleşmesine sebep olurlar. Araştırmalara göre büyük su damlacıkları yani pozitif yüklü damlacıklar bulutun alt bölgelerinde, küçük damlacıklar yani negatif yüklüler bulutun üst kısmında bulunurlar fakat yapılan araştırmalara göre bulutun alt kısmının pozitif yüklü olma olasılığı %-10 arasında iken, negatif yüklü olma olasılığı %80-95 arasındadır. Bu da bu teoremi çürütmektedir. Dolayısıyla nasıl yüklendiği tam açıklanamasada ortaya yüklü bulutlar çıkar. Fiziki koşullardan ötürü bulut oluşurken, bulutun alt kısmı negatif yükle yüklenir ve bulutun altında kalan yeryüzü buna tepkiyle pozitif yüklenir.

Fırtına, rüzgar gibi etkenlerin artmasıyla bulutun alt kısmının negatif yüklenmesi artar, dolayısıyla yeryüzününde de bulutun etkidiği yerlerde pozitif yük miktarı artar.İşte bulutlarla,yeryüzü arasında giderek artan bu potansiyel fark aradaki yalıtkan havayı delerek, ağacın dalları gibi çatlaklar halinde bir iletken kanalla yeryüzü ve bulutlar arasında bir boşalma meydana getirir. Eğer bu boşlama ve etkileşim bulutla bulut arasında olursa buna şimşek adını veririz. Ama bu boşalma yeryüzü ile bulutlar arasında olursa buna yıldırım denir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir