Yağlı Ciltler İçin Sivilce Maskesi Nasıl Yapılır?

Yağlı Ciltler İçin Sivilce Maskesi Nasıl Yapılır?,Yağlı Ciltler İçin Sivilce Maskesi,Yağlı ciltler için maske tarifleri,Yağlı ciltler maske

Yağlı Ciltler İçin Sivilce Maskesi Nasıl Yapılır?

Yağlı ciltler için uygulanabilecek maskeler

Cilt tiplerinin arasında en çok bakım isteyenlerden biri yağlı cilttir. Yağlı cilt, özenli bir bakım yapılmadığı taktirde kişiyi bir çok cilt sorunuyla baş başa bırakacaktır. Başta akne problemleri olmak üzere; siyah nokta problemleri, ciltte parlamalar ve sürekli yağlı bir görüntü hem estetik açıdan yüz proporsiyonunu bozacak hem de kişinin bu görüntüden psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine sebep olacaktır. Bu tip sorunlar yaşayan bireylerin yapması gerekenler oldukça basittir. Evde, mutfağınızda her zaman bulunan malzemelerden yapacağınız doğal maskeler cilt sorunlarınıza çare olacak, en çok şikayetçi olduğunuz sivilce ve siyah nokta problemlerinize keskin bir çözüm yolu olacaktır. Yapılan bakımla içeriğindeki fazla kiri ve yağı atan cilt, zamanla normal bir yapıya dönerek sizi bu tür problemlerle başa çıkmak zorunda bırakmayacaktır. Yağlı ciltler için en çok kullanılan maskeler kil maskesi, yoğurt ve limonun bir arada kullanıldığı maskeler, çilek ve zerdeçal gibi doğal ürünlerle yapılan maskelerdir.

Yağlı ciltler için maske tarifleri

Aspirin maskesi

Malzemeler

3-4 adet aspirin

1 çay kaşığı miktarında su

1 çay kaşığı miktarında bal

2 ya da 3 damla limon suyu

Hazırlanışı

Elinizdeki aspirinleri ezerek un ufak hale getirdikten sonra bir çay kaşığı suyu da üzerine dökerek iyice karıştırın. Daha sonra cildinizdeki yağı daha da azaltmak adına 2-3 damla limon suyunu karışıma ekleyerek ve limondan sonra da aynı şekilde elinizdeki balı da ekleyerek maske sonrası cildinizin yumuşak bir yapıda kalmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bu malzemeleri iyice karıştırıp yüzünüze sürdükten sonra 15 – 20 dakikalık bir süreç geçince ılık suyla durulamanız yeterlidir.

Kil maskesi

Malzemeler

Bir tatlı kaşığı miktarında toz şeker

Üç yemek kaşığı miktarında kil

İki tatlı kaşığı miktarında su

İki yemek kaşığı miktarında maya

Hazırlanışı

Elinizdeki mayayı, suyun içerisinde erittikten sonra üzerine toz şekeri ilave edip karıştırmaya başlayın. Malzeme bir kıvam aldıktan sonra kili ekleyerek iyice yoğun bir kıvama gelmesini sağlamalısınız. Maske halinde sürülebilir kıvama gelen malzemeyi 15 dakikalık bir dinlendirme sürecine bırakıp daha sonra yüzünüze uygulayabilirsiniz. Maskeyi yarım saatlik bir zaman diliminde yüzünüzde beklettikten sonra bol ılık suyla yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Kil maskesini 10’ar gün arayla yüzünüze uygulamanız mümkündür.

Çilek maskesi

Malzemeler

5 ya da 6 adet çilek

1 ya da 2 yemek kaşığı miktarında sade yoğurt

Hazırlanışı

Çilekleri önceden hazırladığınız bir kasenin içerisinde püre haline gelecek şekilde ezin. Daha sonra ezdiğiniz bu çilekleri yoğurtla iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı göz çevrenize sürmemek koşuluyla tüm yüzünüze eşit miktarlarda sürebilirsiniz. Malzemeyi 15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra soğuk suyla yıkamanız yeterlidir.

Zerdeçal maskesi

Malzemeler

1 çay kaşığı miktarında zerdeçal

Yarım çay kaşığı miktarında bak

3 yemek kaşığı miktarında süt (eğer cildinizde sivilceleriniz çok fazla miktardaysa süt yerine yoğurt da kullanabilirsiniz)

2 yemek kaşığı miktarında un

Hazırlanışı

Elinizde bulunan tüm malzemeleri bir kabın içerisinde iyice karıştırmaya başlayın. Tercihinize göre kullandığınız yoğurdu ya da sütü bu malzemelerin içine en son kademe kademe ekleyerek maskenin kıvamının daha iyi oluşmasını sağlamanız mümkün. Hazırladığınız karışımın kıvamı yoğun bir krem şekline geldiğinde uygulamaya hazır demektir. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayabilirsiniz. 20 dakikalık bir süreçle beklettikten sonra ılık suyla yıkamanız yeterlidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir