Sütün ve Süt İçmenin Faydaları

Sütün ve Süt İçmenin Faydaları,süt faydaları,süt içmek faydalı mı?,süt içmein faydası nedir,sütün yararları,sütün yararları nedir

Sütün ve Süt İçmenin Faydaları

Süt dişi memeli hayvanların vücudunun ürettiği beyaz bir sıvıdır. Bu hayvanlar inek, keçi ve koyundur. Süt insanlar için anne karnından hayata merhaba dediği andan ölümüne kadar geçen hayatın her evresinde çok gerekli olan enerji kaynağıdır. Çocukların büyüyüp gelişmesinde, yetişkinlerde bağışıklık sisteminin güçlü kalmasında ve cilt sağlığında, yaşlılarda ise cildin genç görünmesinde kalp damar sağlığından bir çok alana sütün içinde bulunan 50 den fazla yararlı madde sayesinde çok faydalı bir içecek olarak karşımıza çıkmaktadır.

SÜT İÇMENİN FAYDALARI

Süt; insanların büyüme ve gelişmesi, kemiklerin gelişimi için çok gerekli olan kalsiyumun temel kaynadığıdır. İçinde bulunan vitaminler, proteinler ve mineraller sayesinde zihinnsel gelişime oldukça faydalıdır. Enerji bakımından oldukça zengin olan süt, çocuk olsun olmasın her yaştaki insanların günlük düzenli olarak tüketmesi gereken bir içecektir.

Solunum yolu hastalıkları, solunum yolu enfeksiyonları, grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı içerdiği bir çok madde sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek bu tip hastalıkların tedavisinde önemli yer tutar.

İçindeki protein, fosfor ve kalsiyum sayesinde kalp ve damar yolu hastalıkları riskini azaltan süt, hipertansiyonu da dengeleyerek bir çok hastalığın önüne geçer.

Sütün içinde kemiklerin güçlenip gelişmesi için hayati öneme sahip olan kalsiyum bol miktarda bulunur.

Süt, asitli içeceklerin, yiyeceklerin tüketilmesi sonucu oluşan mikroorganizmaları yüksek kalsiyum ve fosfor sayesinde çoğalmasını engelleyerek diş çürüklerinin önüne geçtiği gibi bir çok hastalıktan da vücudumuzu korumuş olur.

Günlük harcanan enerji miktarının çoğunu 1 bardak sütten karşılanabilir.

Vücudumuz için olmazsa olmaz gerekli maddelerden olan kalsiyum sayesinde her gün içilen 2 bardak süt sayesinde kemik erimesinin önüne geçilmiş olunur.

Gebe olan annelerin kaybettiği mineraller düzenli olarak tüketilen sütten karşılanabilir.

Sinir sisteminin değişmez bir parçası olan B12 vitaminini  içinde bolca bulunduran süt sinir sistemi sağlığını koruduğu gibi çocukların daha çabuk öğrenmesinide sağlamaktadır.

Diyetisyenlerin  içecek listesinin en başında yer alan süt günde 2-3 bardak içildiğinde vücuda tokluk hissi vererek fazla kiloların önüne geçer.

Sütün içinde bulunan bir çok vitamin sayesinde ciltte oluşabilecek akne ve cilt inflamasyonunun önüne geçerek cilt sağlığını korur.

SÜTÜN EN ÖNEMLİ FAYDALARI

♦ Süt ve süt ürünlerinin tamamı kemiklerin sağlıklı büyümesi ve gelişim için gerekli olan kalsiyum, fosfor, magnezyum ve protein sağlayıcılarıdır. Süt doğal bir protein kaynağının yanı sıra kemikler için gerekli kalsiyumu içinde fazlasıyla bulunduran bir kaynaktır.

♦ Sütte bulunan kalsiyum ve fosfor miktarı sağlıklı dişler ve bakımı için yeterlidir. Süt güçlü dişler için harika bir besindir ve diş çürümesi veya oluşmuş olan çürükleri önlemeye yardımcı olmaktadır.

♦ Potasyum alımı vazodilatasyon iyileştirilmesi ve kan basıncını düşürmede büyük bir rol oynamaktadır ve potasyum sütte fazla miktarda bulunmaktadır. Böylelikle kan basıncını sağlıklı bir şekilde dengede tutmak mümkündür. Kan basıncının azalmasını nedeni ile insanların felç geçirme riski de azalmaktadır. Kalp sağlığı açısından günlük süt tüketimi oldukça önemlidir, süt kan basıncını dengede tuttuğu için yüksek kan basıncından kaynaklanan kalp hastalıklarından da koruma özelliği vardır.

♦ Süt dünyanın birçok yerinde sağlık sorunu haline gelen obezite sorununa da etki etmektedir. Sanılanın aksine hem çocuklarda hem de yetişkinlerde obezite sorunu için düşük yağlı sütler inanılmaz bir kurtarıcıdır, bu sorunu ortadan kaldırabilir. Yapılan araştırmalar, süt ve süt ürünleri tüketen insanların süt tüketmeyen insanlara oranla daha ince olmasının muhtemel olduğunu göstermiştir. Çalışmalar ayrıca, özellikle karın bölgesinin formu ve artan kilo kaybı ile ilişkili kalori kontrollü diyetin bir parçası olarak süt ve süt ürünleri tüketimini göstermiştir.

♦ Çalışmalar düşük yağlı süt ürünlerinin düzenli tüketiminin yetişkinlerde uzun süredir devam eden bir sorun olmuş olan ve çocuk ve ergenlerde giderek yaygınlaşmakta olan diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

♦ Kolorektal kanserden ölme riskinin güneş ışığının en az miktarda olduğu coğrafi bölgelerde en yüksek orandadır. Bazı araştırmalar D vitamininin hücre büyümesini yönetmek ve kanser korumasında rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

♦ Sütün insan vücudundaki yararlarından birisi de bağırsakların çalışmasına yardımcı olmasıdır. Düşük yağlı sütler bağırsak sağlığı için oldukça önem taşımaktadır ve az çalışan bağırsakları aktif hale getirmektedir. Kabızlık ve ishal gibi bağırsak kaynaklı şikayetleri ortadan kaldırmaktadır.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir