Cevizin İnanılmaz Faydaları

Cevizin İnanılmaz Faydaları,ceviz faydaları, ceviz hangi hastalıklara iyi gelir, ceviz yemenin faydaları, cevizin bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları

Cevizin İnanılmaz Faydaları

Tam bir enerji deposu olan cevizin, bir çok faydası bulunmaktadır. Cevizi kabuklarını soyup içindeki meyvesini de yiyebilirsiniz. yapraklarından demlediğiniz çayın keyfini çıkararak aynı zamanda faydalarından da yararlanabilirsiniz. Ceviz bir çok şekilde tüketilebilir. Cevizin faydaları hakkında bilgi almak için lütfen aşağıdaki makalemizi dikkatlice okuyunuz. Ceviz gerçekten de çocuk, genç, yetişkin yaşlı, kadın erkek herkesin belirli aralıklarla düzenli olarak tüketmesi gereken bir meyvedir.

CEVİZİN FAYDALARI

♦ Bilim insanları tarafından araştırmalar sonucunda cevizin rendelenerek ezme halinde tüketen kadınların hamile kalma şanslarının daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır.

♦ Bağırsak rahatsızlıkları, bağırsak ağrıları, bağırsağın yavaş veya normalden çok hızlı çalışması gibi durumlarda düzenli olarak tüketilen cevizin büyük fayda sağladığı görülmektedir.

♦ Organik olarak yetiştirilen ceviz bal ile karıştırılıp yenildiği taktirde basura çok iyi geldiği cevizin bilinen faydaları arasında yer alır.

♦ Ceviz yemek karın bölgesinde oluşan su birikintilerinin önüne geçer ve karında su toplanmasını engelleyerek vücudu rahatlatır.

♦ Ceviz hakkında yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki ceviz yemek kolon kanserine iyi geliyor, kanser riskini azaltıyor ve zihni dinç tutarak enerji depolayarak unutkanlığın önüne geçiyor.

♦ Koreli bilim adamları tarafından ceviz üzerinde yapılan araştırmalarda cevizin özünün kolon kanseri hücrelerinin ilerlemesini, çoğalmasını ve bu hücreleri yavaşlatarak kanserli hücrelerin yok olmasına neden olduğundan dolayı kolon kanseri tedavisinde kesinlikle ceviz büyük yer tutuyor.

♦ Diyet uzmanlarının listelerinin başında yer alan ceviz, içinde bulunan yağların parçalayıcı özellikleri sayesinde vücutta biriken yağları parçalayarak kolayca vücuttan dışarı atılmalarını sağladığı gibi tok tutucu özelliği ile de obeziteye karşı büyük faydaları bulunmaktadır. Ceviz günümüzde sağlıklı zayıflamak isteyenlerin yiyecek listesinin en başında yer alıyor.

♦ Amerikanın Tufts Üniversitesinde hayvanlar üzerinde yapılan bir deney sonucunda,  Hayvanlar üç kısıma ayrıldı. 1. kısımda yer alan hayvanlara hiç ceviz verilmedi, 2. kısım beslenmeleri için gerekli olan besinin sadece %7’si kadar ceviz yedi. 3. kısımda yer alan hayvanlar ise beslenmeleri için gerekli olan besinin sadece %10’u kadar ceviz yedi. Bu üç kısımda yer alan hayvanlar tam 10 hafta boyunca gözlem altında tutuldu ve çıkan sonuçlar şöyleydi düzenli olarak ceviz yemenin yaşlılığı geciktirdiği, beyin hücrelerini koruyarak beyinin daha sağlıklı olmasını sağladığı ortaya çıkmıştır. Bu deneyin insanlar üzerindeki araştırmaları ise günümüzde devam etmektedir.

 

♦ Cevizin içinde bulunan ALA, LA yağ asitleri sayesinde günlük 40-50 gram veya 3-4 tane ceviz tüketen kimselerde damar rahatsızlıkları önlenerek damar yolu hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde düşürmektedir.

Yukarıda maddeler halinde yazdığımız cevizin bazı faydalarıdır. Cevizin bunlar haricinde vücudumuza bir çok faydası bulunmaktadır. Ceviz, her meyve ve sebze gibi doğal ve organik ortamda katkısız olarak yetiştiği taktirde çok faydalıdır. Aksi durumda cevizin faydasından bahsetmek söz konusu olamaz. Bahçeniz varsa ceviz fidanı alarak bir kaç tane dikmenizi tavsiye ederiz bahçeniz yoksa çok güvendiğiniz yerlerden ceviz temin ediniz.

Cevizin olduğu gibi ceviz kabuklarının önemli faydaları vardır. Ceviz Kabuğunun Faydaları başlıklı makalemizi okumak için Tıklayın

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir