Sağlıklı Saçlar İçin Gerekli Vitaminler Nelerdir?

Sağlıklı Saçlar İçin Gerekli Vitaminler Nelerdir?,Sağlıklı Saçlar İçin Gerekli Vitaminler,Sağlıklı Saçlar Nasıl Elde Edilir,Sağlıklı Saçlar

Sağlıklı Saçlar İçin Gerekli Vitaminler Nelerdir?

Kadınların ve erkeklerin fiziksel açıdan şikayet ettikleri en büyük problemlerden biri, aşırı kilolardan sonra saç dökülmesi ve sağlıksız saçlardır. Bazı durumlarda bu problemler genetik yapıdan kaynaklansa da genel olarak ana kaynak düzensiz beslenme ve saç sağlığı için gerekli vitaminlerin bünyeye alınmamasıdır. Her ne kadar saçların yıpranmaması için özellikle kadınlar saçlarını boyatmaktan çekinse de, sık sık saç bakımı yaptırsalar da ya da saçlarına uygun şampuanlar kullansalar da saçın ana ihtiyacı olan vitaminler eksik kalıyorsa yapılan tüm iyileştirme işlemleri yetersiz kalacaktır. Sadece kısa dönemli iyileştirme sağlayan bakımlar, çok kısa bir süre sonra yerini yine kurumuş ve yıpranmış saçlara bırakacaktır.

Üstelik gereken vitaminlerin vücuda alınmaması, görüntü olarak daha da rahatsız edici durumlar yaratacak; kadınların ya da erkeklerin saçlarının erken yaşta ciddi şekilde beyazlaşmaya başlamasına neden olacaktır. Yapılması gereken şeyler aslında oldukça basittir. Beslenme alışkanlıklarımızı düzene sokarak, vücudumuza her türlü vitamini sağlayacak besinlerden tüketirsek saçlarımız da kısa sürede sağlığına kavuşacak; daha sağlıklı bir görünüme kavuşarak kuruluğundan ve zayıflığından kurtularak güçlü ve parlak bir forma bürünecektir. Burada dikkat edilmesi gereken ana nokta; saç sağlığına iyi gelen vitaminlerin tüketilmesi esnasında, bu vitaminlerin kapsül ya da daha başka formlarda alınması yerine doğal kaynaklı besinlerden alınması gerektiğidir. Çünkü istenilen fayda ancak bu vitaminler besinler yoluyla karşılanırsa elde edilebilmektedir.

SAÇ SAĞLIĞI İÇİN GEREKLİ VİTAMİNLER

B6  vitamini : Tüm B vitaminlerinin eksikliğinde geçerli olan durum, saç dökülmesi durumunun yaşanması ve saçların giderek zayıflamasıdır. B6 vitamini vücuda yeterli miktarda alındığında hem saçların giderek beyazlama durumuna engel oluyor hem de metabolizmanın daha düzgün çalışmasını sağlayarak saçların ihtiyaç duyduğu vitaminlerin saç köklerine iletilmesini sağlıyor.

E vitamini : Saç derisinde, saç sağlığı için en önemli etkenlerden biri olan kan dolaşımını düzenleyerek saçların uzamasında da etkin rol oynar. Saçların uzaması, yeni saçların çıkması ve yıpranmış saçların onarılması için en çok ihtiyaç duyulan vitaminlerden biri E vitaminidir.

C Vitamini : Saç yapısını vücudumuzdaki zararlı toksinlere karşı koruyan başlıca vitaminlerden biri C vitaminidir. Saç için çok iyi bir antioksidan kaynağı olan C vitamini, saç kırılmalarını önleme görevini üstlenerek saçların daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Özellikle kuru ve yıpranmış saçlara sahip olan bireylerin özellikle C vitamini kullanması, saçların normal nemliliğine ve sağlığına kavuşmasını hızlandırır.

H vitamini : Biyotin olarak da adlandırılan H vitamini, saçların uzaması için en önemli vitaminlerden birisidir. H vitamini vücutta saç sağlığı için temel yapı taşlarından biri olan keratini üretmeye yardımcı olur. Keratin saçlarda dökülmeleri durdurarak uzun süre saçların kendi rengini korumasına da katkıda bulunmaktadır. Bunun dışında vücuttaki H vitamini eksikliği saç diplerinde pul pul dökülmelere yol açar ve böylelikle saç sağlığı da bozulmaktadır.

B12 vitamini : Saç gelişimi için en önemli vitaminlerden biri olan B12 vitamini, saç köklerinin sağlıklı olabilmesi için gerekli olan oksijeni saç köklerine iletme görevini üstlenmiştir. Bunun dışında saç DNA’sının da sağlıklı bir şekilde oluşturulmasını sağlamaktadır. Vücutta B12 vitamini eksikliği saçların çok erken dönemde beyazlamaya başlamasına ve saç köklerinin ölmesine, dolayısıyla ölen saç köklerinden dolayı saçların sürekli dökülmesine sebep olmaktadır.

 SAÇ SAĞLIĞI İÇİN GEREKLİ YİYECEKLER

Saç sağlığı için gerekli vitaminleri alabileceğimiz pek çok doğal besin maddesi vardır. Bu besinler hem kolay elde edebileceğimiz, hem de sadece saç sağlığı için değil vücudumuzdaki pek çok organın yarar sağlayacağı ve sağlığını koruyacağı besinlerdir. Saç sağlığı için en önemli yapı olan proteinler yoğurt, süt, peynir gibi süt ürünlerinden; C vitamini brokoli, maydanoz, yeşil biber, kırmızı biber, kivi ve turunçgiller diyebileceğimiz meyve ve sebzelerden; H vitamini fındık, fıstık gibi kuruyemişler; pancar, ıspanak, avokado, ayçiçek yağı ve safran yağı gibi ürünlerden, B12 vitamini uskumru, lüfer, karaciğer, böbrek, dana eti, istiridye, ahtapot ve midye gibi ürünlerden kolaylıkla elde edilebilir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir