Örgü çorap nasıl yapılır?

Örgü çorap nasıl yapılır?,Çorap nasıl örülür,çorap örme yöntemleri nelerdir,çorap nasıl örebilirim,örgü çorap örnekleri nedir,çorap örmek

Örgü çorap nasıl yapılır?

Özellikle kış aylarında havaların oldukça soğuk derecelere düşmesi, hem dışarıdayken hem de evin içerisinde kişinin mutlaka üşümeye karşı kendisini temkinli bir yapıya almasına davetiye çıkarmaktadır. İnsanların üşümeye ilk önce ellerinden ve ayaklarından başladıkları da göz önünde bulundurulursa, vücudumuzun her kısmını soğuk havalarda sıcak tutmaya özen gösterdiğimiz gibi özel olarak ayaklarımızı ve ellerimizi koruyacak önlemler almaya da dikkat etmemiz gerekmektedir.

Konu sıcak tutmak için önlem almaya gelince, hem evde giyilebilecek hem de dışarda oldukça sıcak tutabilecek örgü modellerini deneyerek kendi sağlığımız adına oldukça faydalı bir şey yapmamız mümkün olmaktadır. Erkeklerin ister gidip hazırını satın alabileceği, ister yakınlarına kendi ölçülerinde yaptırabileceği; kadınların da kendileri için boş vakitlerinde çeşit çeşit deneyebilecekleri pek çok örgü modeli çorap olarak ya da eldiven, şapka, atkı vb. şekillerde denenebilmektedir.

Evde bu hazırlığı yapmak isteyen kadınların örgü çoraba başlarken, en basit şekilde iki şiş kullanmaları önerilmektedir. Başlangıç aşamasında 56 tane ilmek bir şişe atılır. Sonrasında ilk olarak iki parmak kalınlığında tekli lastik örgüsü, sonrasında yine iki parmak kalınlığında çiftli lastik örgüsü örülmeye devam edilmelidir.

Bu noktada bir karışlık bir pay bırakılması, iş bittiğinde çorabın ayak bileğine kadar gelebilecek ölçülerde olmasını sağlamaktadır. Eğer daha uzun bir çorap modeli isteniyorsa bu kısım daha uzun tutularak dize yakınlaştırılan bir çorap örgüsü yapılabilir. Devam eden süreçte çorabın iki kenarından da 16 ilmek kesilmeli ve 24 ilmek bırakılmalıdır.

Başlanılan bu kısım da ayağın lastikli kısmı olacak ve devamında çorabın üst kısmı örülmeye başlanacaktır. Son kalan 24 ilmekten yine birer birer kesmeye başlanarak örgüye devam edilip sonrasında düz örgü stiline geçilmesi tavsiye edilmektedir. Örgü işlemi 10 ilmek kalana kadar azaltılır, 10 ilmek kalınca da örmeyi tekrardan arttırarak 24 ilmekli kısma gelinir.

Çorabın alt kısmı ve topuk kısmı için de her iki taraftan 24 ilmek kesilmeye başlanarak tıpkı az önce yapıldığı gibi 10 ilmeye düşülür, 10 ilmek sonrasında tekrardan 24 ilmeğe çıkılana kadar iki tarafta da örme işlemi sıklaştırılır. Tamamlanan örgüler önce topuk kısmından başlanması suretiyle birbirine dikilir ve çorap tamamıyla hazır hale getirilir.

 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir