Yeşil Çayın Zararları

Yeşil Çayın Zararları

Yeşil çayın zararları var mıdır?

Her besin öğesinin normal tüketilmesi gereken sınırı aşacak şekilde tüketilmesi halinde ortaya çıkartacağı zararlar durumu, otomatikman yeşil çay tüketiminde de geçerlidir. Konu hakkında söylenebilecek en basit cümle; fazla yeşil çay tüketiminde vücutta daha fazla yararlı etki oluşacağı düşünülse de aksine fazla tüketimin tamamen vücutta zarar oluşturacağıdır.

Günlük olarak iki ya da üç bardak yeşil çay tüketmek, yeşil çayın mevcut faydalarından yararlanabilmek için çok makul bir sayıdır ancak bu sayının üzerine çıkıldığı takdirde bu faydaları tamamen ortadan kalkıp yerine fazla tüketimin vermiş olduğu zararlardan söz etme durumu başlamaktadır. Ayrıca her şeyden önce bu bahsettiğimiz durum sadece yeşil çay için değil, aşırı derecede tüketilen her bitki çayı için geçerli olmaktadır.

Yeşil çayın yan etkileri nelerdir?

Öncelikle yeşil çayın içeriğinde belirli bir miktar kafein olması sebebiyle çok fazla tüketilmesi halinde, bünyede uyku bozuklukları yarattığı ve uykusuzluk hastalığını bünyede tetiklediği ortaya çıkmaktadır.

Stresle başa çıkmanın bir yolu olarak görülen yeşil çay, bünyedeki sinir ve stres faktörlerini azaltmak için içildiğinden tüketilen miktara dikkat edilmesi gerekmektedir. Fazla tüketimi durumunda vücutta bir takım sağlık problemleri baş göstereceğinden yok edilmek istenen sinir durumları daha katlanabilip yükselebilmektedir.

Vücutta yer alan folikasit miktarı, fazla yeşil çay tüketildiğinde azalarak olması gereken standartların da altına düşmektedir. Bu durum özellikle hamile bayanları yakından ilgilendiren bir durumdur ve bebekleri için tehlike yaratacak vaziyetlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle hamile kadınların uzman hekimlerine danışmadan keyiflerince yeşil çay kullanımı kesinlikle yasaktır.

Bunun dışında aynı şekilde bebeğini emziren annelerin de, yeşil çay tükettiklerinde bu çayın içeriğinde bulunan kafein miktarı sütlerine geçebilmekte ve otomatikman bebeklerinde uykusuzluk problemi ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden kesinlikle hamile ve yeni doğan annesi kadınların yeşil çay tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yapılan araştırmalar neticesinde, yeşil çayın vücutta bağımlılık yaratacak bir etki oluşturduğu saptanmıştır. Bu nedenle yeşil çay bağımlısı olmamak adına yeşil çay tüketiminde son derece dikkatli hareket etmek gerekmektedir.

Yeşil çayın içeriğindeki kafein miktarı, başlıca uykusuzluğa sebep verse de bunun ötesinde daha da önemli problemlerin yolunu açmaktadır. Buna örnek teşkil edebilecek en önemli hastalıklar anksiyete durumu, böbrek rahatsızlıkları, kanama problemleri, kalp – damar problemleri ve pıhtılaşma problemleridir. Bu tip problemleri hali hazırda olan kişilerin kesinlikle yeşil çay tüketiminden kaçınmaları gerekmektedir.

Fazla derecede tüketilen yeşil çaylar; sık sık idrara çıkma gibi problemler meydana getirebilmektedir. Kendi özel yaşantımızda bir noktaya kadar katlanabileceğimiz bu durum dışarıda sosyal yaşantımızda bizi çoğu durumda sıkıntıya sokabilmektedir.

Bugüne kadar kanser hastalarının tedavisinde sıklıkla önerilen ve kullanılan yeşil çay üzerinde daha detaylı araştırma yapıldığında, yeşil çayın fayda sağladığı sanılmasının aksine ciddi derecede kanser hastalığı için zararlı olduğu; vücutta bulunan kanserli hücrelerin yok edilmesini engellediği ortaya çıkmıştır. Bu sebepten ötürü kanser tedavisi gören kişilere kesinlikle yeşil çay önerilmemektedir.

Yeşil çayın kadınlar ve erkekler üzerindeki etkileri araştırıldığında, özellikle erkekler üzerinde daha ağır etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Yapılan geniş araştırmalar sonrasında yeşil çayın erkeklere olan etkisi üzerine söylenen en tehlikeli sonuç, erkek bedeninde kanser oluşumunun yeşil çay tüketimiyle iki kata varan oranlarda arttığı gözlemidir.

Çocuklar üzerinde yeşil çayın etkisi araştırıldığında ise, henüz herhangi bilimsel bir ispat yakalanamasa da sadece içeriğindeki kafein maddesi göz önünde bulundurularak bu maddenin çocuklara kaçınılmaz olarak zarar vereceği bilinmekte ve bu yüzden çocuklarda da mutlaka yeşil çay tüketimine önem verilmesi söylenmektedir.

Fazla miktarda yeşil çay tüketildiğinde, vücuttaki sürekli olarak seyreden sıvı atımıyla birlikte vücuttan aynı şekilde olması gerekenden fazla sıvı atımı da gerçekleşmektedir. Bu kalsiyum atımı, ilerleyen süreçlerde osteoporoz gibi ciddi kemik hastalıklarına da yol açmaktadır. Kemik yoğunluğu azaldığı müddetçe de ilerleyen yaşlarda daha da önemli hastalıklarla uğraşmaya başlamak zorunda kalınabildiğinden dolayı özellikle bu tip kemik hastalıkları bulunan bireylerin kesinlikle yeşil çay tüketmemeleri söylenmektedir.

Yeşil Çay
Yeşil Çay

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir