Ispanak ve Kabağın Faydaları

Ispanağın Faydaları, Ispanağın Faydaları Nelerdir?, Kabağın Faydaları, Kabağın Faydaları Nelerdir?

ISPANAK VE KABAĞIN FAYDALARI

Ispanak ve kabakta bulunan lutein, zeaxantin ve mesozeaksanthin, göz dibindeki makula bölgesinde bulunan bir pigmenti (renk maddesi) oluştu­rur. Luteinin göz sağlığı üzerinde etkisi araştırılmış ve sonuçta antiok- sidan etkili olduğu ve ışığın zararlı etkisini (fototoksite) önlediği ortaya konmuştur. Makula dejenerasyonu olan hastalarda lutein ve zeaksantin düzeyi düşük bulunmuştur.

Luteini, gıdalarla fazla alanlarda yaşa bağlı makula dejenerasyonu (san nokta hastalığı) isimli göz hastalığı veya katarakt daha az görülür.

Luteinin gıdalarla alınması kap­sül şeklinde alınmasından daha fazla faydalıdır.

Lutein, ıspanakta ve kabakta bol miktarda vardır. Yüz gram ıspanakta 7,4 mg ve 100 gram pişmiş kabak­ta 14,4 mg lutein bulunur. Ispanak, haftanın birçok günü bir su bardağı kadar pişmiş olarak veya 2 su bardağı kadar çiğ olarak yenebilir. Ispanakta bulunan besin içerikleri şunlardır: Lutein/zeaksantin, beta karoten, bit­kisel omega-3, glutatation, alfa-lipoik asit, C ve E vitamini, B vitaminleri, mineraller (kalsiyum, demir, magnez­yum, manganez, çinko), polifenoller ve betain. Ispanak yiyenlerde kalp ve damar hastalığı, kanser, yaşa bağlı gözdeki makula hastalığı ve katarakt görülmesi azalır. Bir su bardağı çiğ veya yarım su bardağı pişmiş sebze bir porsiyondur. Ispanak konezim Q10’un ve K vitamininin başlıca kay­nağıdır. Ispanakta bulunan betain, kandaki homosistein denilen kalp hastalığı riskini gösteren maddeyi azaltır. Turuncu renkli dolmalık biber de ıspanağa yakın bitkidir ve ben­zer besin maddeleri içerir. Marul ve aysberg de ıspanağa benzer. Ancak marul, aysbergden daha faydalıdır.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir