Şalgam suyunun faydaları

Şalgam suyunun faydaları

Şalgam, çoğunlukla acı olarak tüketilmekte olan ve aslen bir kökten türetilen sebze olma özelliğini taşır. Bu sebzenin yaprakları ve kökü tüketilmekte, tüketilen bu kısımlarda da yoğun miktarda insan sağlığını olumlu yönde etkileyecek vitaminler, mineraller vb. bileşikler barındırmaktadır.

Bu bitki, özellikle bizim ülkemizde sıklıkla üretilebilen bir ürün olma niteliğini taşımaktadır. En sık olarak kış mevsiminde üretimi yapılan şalgamın; balık yemeklerinin yanında, alkol içilen ortamlarda, et yemeği yenen ortamlarda veya mezelerin yanında sıklıkla tüketildiği dikkat çekmektedir.

Bu ürünün başka ürünler elde etmek adına işlem görmeden önceki saf halinde; A vitamini, B6 vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, potasyum minerali, kalsiyum minerali, fosfor minerali ve demir minerali gibi vücudumuz için son derece önem arz eden içerikler bulunmaktadır. Bu içerikler sayesinde şalgamın hem kış aylarında yaşadığımız hastalıkları iyileştirici etkisini, hem de organlarımızın pek çoğunun sağlığını koruyucu etkisini görmemiz mümkün olmaktadır.

Şalgam Suyu Faydaları
Şalgam Suyu Faydaları

Yazımızda asıl değinmek istediğimiz unsur, bu kadar değerli bir ürün olan şalgamın işlenerek şalgam suyu haline getirilip bu faydalı ürünün tüketiminin sağlayacağı yararlardır. Bu ürün geçmiş tarihlerde özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde ve Doğu Anadolu bölgesinde tüketilen bir ürün olsa da, yakın geçmişten günümüze artık ülkemizin dört bir yanında oldukça sevilen ve sık sık tüketilen bir ürün haline gelmiştir.

Şalgam suyunun üretim süreçlerinde; şalgam, su, bulgur unu, mor havuç (kara havuç olarak da adlandırılır) ve tuz bir araya getirilerek bu ürün imal edilmektedir. Üretim süreçlerinde de doğrudan üretim, geleneksel yöntem veya ev yapımı üretim seçeneklerinden biri koşullara göre tercih edilir.

Şalgam suyunun vücudumuza sağladığı başlıca yararları sıralayacak olursak; öncelikle sindirim sistemini oldukça iyi etkilediğini söylemek mümkündür. Bağırsakların oldukça iyi çalışmasına yardımcı olan bu ürün, gün içerisinde çok rahat tuvalete çıkmanıza ve genel anlamda tuvalet ihtiyacınızı çok rahat karşılamanıza vesile olmaktadır.

Bunun dışında hem karaciğer organının daha sağlıklı çalışmasına hem de mide organının daha sağlıklı bir yapıda olmasına yaramaktadır. Hem de bu sayede sindirim sistemini iyi çalıştırmasının etkisiyle de fazla kiloların vücuttan toksin olarak atılmasına fayda sağlamaktadır. İçerisinde sıfır şeker oranı bulunan bu içeceğin öte yandan tüketiminde kilo verme konusunda da ne kadar yardımcı olduğu bu yönüyle de anlaşılmaktadır.

Son olarak vücuttaki hücrelerin yenilenmesi adına da oldukça etkili olan bu ürünün metabolizmada bulunan stresi, gerginliği ve yorgunluğu da yok ettiği bilinen şalgam suyu faydaları arasındadır.

Şalgam Suyu
Şalgam Suyu

 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir