Ihlamurun Faydaları Nedir?

Ihlamurun Faydaları,Ihlamurun Sağlığa Faydaları Hakkında Bilgi,Ihlamurun Faydaları Nedir?

Ihlamurun Faydaları Nedir?

Ihlamurun Faydaları,Ihlamurun Sağlığa Faydaları Hakkında Bilgi

IHLAMUR ÇAYININ FAYDALARI

Soğuk algınlığı ve üşütme durumlarında en sık kullanılan doğal antibiyotiklerin başında gelen ıhlamur, öksürük, uykusuzluk durumlarında, spazm, kan dolaşımı bozukluğu gibi durumlarda da kullanılabilir. Ihlamurun akşam fazla içilmesi durumunda uykusuzluğa neden olabilir. Ihlamurun yapraklarında bulunan klorofilden dolayı kansızlığa çok iyi gelir. Diğer çaylarda olduğu gibi ıhlamur kaynattıktan sonra içilmeli. Tekrar tekrar kaynatılıp içilen ıhlamurun faydadan çok zarar getirdiğini sakın unutmayın.

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanmalı?

Ihlamur çay gibi demlenerek hazırlanırsa daha faydalı olur. Şeker yerine tatlandırmak için bal kullanılmalı. Üç tutam ıhlamur yaprağı, 4-5 adet karanfil ve 2 adet tarçını karıştırarak güzel bir ıhlamur çayı hazırlanabilir.

♦ Ihlamur çayının içine az miktarda atılan karanfil ıhlamur çayına güzel bir tat kattığı gibi sakinleştirici etkisi de vardır.

♦ Soğuk algınlığı hastalıklarından olan grip ve nezleye karşı ıhlamur çayı; vücudun terlemesini sağlayarak ve aynı anda vücut direncini artırarak da tedavi için yardımcı olur.

♦ Gözlere bir çok faydası bulunan ıhlamur; kaynatılıp süzüldükten sonra pamuk ile gözlere sürülmesi durumunda göz çapaklarını önlediği gibi gözlerinizin dinlenmesine yardımcı olacaktır. Kaynatılmış ıhlamuru gözünüze pamuk ile sürerken gözünüzü mutlaka kapatın.

♦ İçerisinde bulundurduğu zengin vitaminler sayesinde ıhlamuru kaynattıktan sonra elde edilen su ile saçların yıkanması halinde saçları besleyerek saç köklerin kuvvetlenmesini sağlar. Saçlarınıza bu işlemi uyguladıktan 5-6 dk. Sonra saçlarınızı durulamayı unutmayın.

♦ Suda kaynatıldıktan sonra cilt lekelerine ve kırışıklıklara sürülen ıhlamurun sağladığı faydaları sizde takip edebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir