Armutun Faydaları Nelerdir?

Armutun Faydaları Nelerdir?,armut meyvesinin faydası, armut ve faydaları, armut yemenin faydaları, armutun en önemli faydası, armut

Armutun Faydaları Nelerdir?

Armut; çok hoş bir tada sahip olan armut, gülgiller ailesine mensup, beyaz çiçekleri olan küçük çekirdekli bir ağacın meyveleridir.

Armudun vücudumuza sağladığı faydalar saymakla bitmiyor.  Sulu yapısı olduğundan armut yenildiği zaman idrarı çoğaltır ve böbreklerde biriken kumların dışarı atılmasını sağlayarak böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine büyük katkı sağlar. Armut meyvesi de tıpkı kayısı gibi kabızlığa ve midede oluşan hazımsızlığı gidererek vücudun rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda oluşan ödemleri söker atar. Bağırsakları yumuşatma özelliğide bulunan armut Mide çeperi içinde önemlidir. Sindirim sistemi organlarına  bir çok faydası olan armuttan daha fazla yararlanmak için yemeklerden önce 1 adet tüketmeniz kafi. Glisemik indeksi düşük olduğundan diyabet hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir meyvedir. Armut ayrıca çarpıntı giderici, tansiyon düşürücü ve kanı temizleyici özellikleriyle de ön plana çıkıyor. Cildimizin daha sıkı görünmesini de sağlar.

Armutun Diğer Faydalarına Gelince

♦ Eklem ağrılarını giderir.

♦ Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda armutun Romatizmaya da iyi geldiği saptanmıştır. Romatizma hastaları armut tüketerek ağrılarını azaltabilir.

♦ Hamilelikte oluşan mide bulantılarını ve kusmaları da azalttığı gibi ağız kuruluğuna iyi gelir. İç salgı bezlerinin çalışmasını olumlu yönde etkileye armut sinirsel tahribatı da azaltarak yorgunluğu giderir. Soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklara karşı ise vücudun direncini arttırır.

♦ Armut meyvesinin içinde bulunan A, B1, B2, B3, C vitaminleri zengindir ve içerisinde vücudumuz için hayati öneme sahip olan potasyum, sodyum ve manganez gibi madensel tuzlar bulunur.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir