Şeftali Yemenin Faydaları

Şeftali Yemenin Faydaları,şeftali suyunun faydaları, Şeftalinin en önemli faydaları, Şeftalinin en önemli faydası, Şeftalinin faydaları

Şeftali Yemenin Faydaları

ŞEFTALİNİN FAYDALARI

Şeftali, yaşlanmayı hızlandıran hormonları olumlu yönde etkilediği gibi sağlığımıza zarar veren radikalleri de dışarı atarak vücudumuzun yaşlanmasını engeller.

Yaz aylarının en çok tüketilen meyvelerinden bir tanesi olan şeftalinin bilimsel olarak ispatlanmış faydaları

♦ İçerisinde zengin olarak potasyum bulunan şeftali, A,B, C vitaminlerinin de bol miktarda bulundurmasından dolayı bağışıklık sistemini bulaşıcı hastalıklara karşı korur.

♦ Şeftalinin bir çok tüketme çeşidi vardır. Genel olarak dilimlenmiş olarak tüketilen şeftali; şerbet, marmelat, jöle, meyve suyu olarak da tüketilebilir.

♦ Şeftali kalp hastalığı riskini azaltır kansere vakalarına karşı ise vücudumuzu korur ve hazımsızlığı giderir.

♦ Uykusuzluğa iyi geldiğinden dolayı uzun yola çıkacak olan sürücülerin yanında bol miktarda bulundurması gereken bir meyve. İdrar sökücü özelliği ile böbreklerin çalışmasına olumlu yönde katkı yapar. Sinir sistemini korur.

♦ Şeftali ağız kokusu, bağırsak kurtları, basur (hemoroid) kanın temizlenmesi ve gut hastalığına iyi gelir. Bu meyvenin aynı zamanda kabızlığa ve bağırsak solucanlarının dışarı atılmasında çok faydalı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır.

♦ Şeftali çekirdeğinin kalorisi yüksek olduğu ve tok tuttuğu için diyetisyenler tarafından diyet yapmak isteyenlere tavsiye edilmektedir.

♦ Özellikle olgunlaşmış şeftali tüketmeye özen gösterin. Şeftalinin olgun olduğunu ise hoş kokusundan ve dokununca yumuşamasından anlayabiliriz.

♦ Bilindiği gibi A ve C vitaminleri cildimize nem pompalar. Şeftali A ve C vitaminleri açısından zengin olduğu için cildimize çok faydalıdır. Cildimizin genç, diri ve esnek kalmasına yardımcı olur.

♦ Her gün yediğiniz 1 tane şeftali sayesinde yaşlılığı geciktirebilir. Cildinizin genç görünmesini sağlayabilirsiniz.

♦ Kilo vermek isteyenler için bulunmaz bir besin olan şeftalinin 1 tanesi 67-68 kalori değerine sahiptir. İçinde yağ olmadığı için ve içinde bulundurduğu şeker doğal olduğundan dolayı ara öğün besini olarak şeftali kullanılması bir çok uzman tarafından önerilir.

♦ Beta-karoten bakımından oldukça zengin olan şeftali düzenli tüketildiğinde yüksek kolesterolün, diyabet ve kalp rahatsızlığına yol açabilecek etmenlerin kontrol altında tutulmasını sağlar. Beta-karoten sayesinde yüksek kolesterolün normal düzeye inmesine yardımcı olur.

♦ Şeftali içerisinde bulundurduğu zengin besin maddeleri sayesinde gözlerin  bozulmasına neden olan bazı problemlere karşı antibiyotik görevi görür.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir