Organik Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Organik Ispanağın Faydaları Nelerdir?,ıspanağın en önemli faydaları, ıspanağın faydaları, ıspanağın faydaları hakkında bilgi, ıspanağın faydaları nedir, ıspanağın faydaları nelerdir, ıspanağın sağlığa faydaları, ıspanak faydalı mı

Organik Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Sevgili okurlarımız Kış aylarının vücudu besleyen en büyük besin kaynaklarından birisi olan ıspanağın faydaları hakkında bilgiler paylaşacağız.

Çocukluğumuzun vazgeçilmez çizgi filmlerinden biri olan temel reis çizgi filminden de hatırladığımız ıspanağın aslında o çizgi filmde bile ne kadar faydalı olduğuna vurgu yaptığını bilmeyeniniz yoktur. Şimdi ıspanağın uzmanlarca yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda insan sağlığına sağladığı faydaları paylaşalım.

ISPANAĞIN FAYDALARI

İnsanda kan üretimi için çok gerekli olan A ve C vitaminlerini ayrıca demir ile insan sağlığı için gerekli olan onlarca yararlı enzim bulunduran ıspanak insan sağlığı için vazgeçilmez besin kaynakları arasındadır. İçerdiği zengin yararlı besin kaynakları sayesinde kemik gelişimini ve diş gelişimini olumlu yönde etkiler. Ispanak suyu kalbin çalışmasını düzenleyip güçlendiriyor ve içerdiği özel enzim ile de bağırsak zehirlenmelerine engel oluyor. Uzmanlar kalp hastası olanlara haftada 2-3 fincan taze organik sıkılmış ıspakan suyu içmelerini öneriyor.

Bilimsel araştırmalara dayanarak uzmanlar, organik ve doğal ıspanağın karaciğere, lenf bezlerine, kan dolaşımına çok faydalı olduğunu ayrıca gebe kadınların hamileliği boyunca düzenli olarak ıspanak tüketmesi durumunda da doğacak olan bebeğin çok sağlıklı olacağını belirtiyor.

ISPANAĞIN BESİN DEĞERLERİ

200 gram organik ve taze ıspanak sebzesinin içerdiği besin değerleri; 50 kalori, 6 gram protein, 12 gram karbonhidrat, 0 kolesterol, 0,6 gram yağ, 4,2 gram lif, 76 mili gram fosfor, 340 miligram kalsiyum, 4,4 miligram demir, 100 miligram sodyum, 1000 miligram potasyum, 16,200 A vitamini, 300 mcgr. Folik asit, 56 miligram C vitamini ve 3,4 miligram E vitamini

ISPANAĞIN SAĞLIĞIMIZA SAĞLADIĞI YARARLAR

Yukarıda ıspanağın besin değerlerini paylaştığımızda ne denli faydalı bir besin kaynağı olduğunu tahmin etmeniz çok kolay olsa gerek ve insan sağlığı için gerçekten ne kadar faydalı bir sebze olduğunu hiç kuşkusuz tartışma konusu bile olamaz.

Ispanak vücudun her türlü kansere yakalanma oranını düşürür.  Bu konuda bilimsel araştırmalar ışığında ıspanağı düzenli olarak yiyen kişilerin akciğer, prostat ve idrar torbası kanserlerine karşı yakalanma oranlarının diğer insanlara oranla çok düşük olduğunu göstermektedir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir