Baş dönmesi ve şeker hastalığı

Baş dönmesi ve şeker hastalığı,Baş dönmesi ve şeker hastalığı ilişkisi,Baş dönmesi ve şeker hastalığı hakkında bilgi,Baş dönmesi ve şeker

Baş dönmesi ve şeker hastalığı

Şeker hastaları kan şekerinin yükselmesi ile, sıklıkla baş dönmesi yaşayabilirler. Yüksek kan şekeri,  zamanla gözlere, böbreklere ve damarlara hasar vermektedir. Bu nedenle yüksek kan şekeri olan hastaların tedavilerine çok dikkat etmesi gerekir.

Kan şekerinin normal değeri, 100 mg/dl’nin altında olmasıdır. 100-125 arasında olan kan şekeri gizli şekere, 125 üstü olan kan şekeri diyabet hastası olduğunuzu gösterir. Kan şekerinin gün içinde değişimler geçirmesinin başlıca nedeni açlık, yenilen yemekler, stres ve kullanılan ilaçlar kaynaklıdır.

Yüksek kan şekeri, baş dönmesi, ağız kuruluğu, susuzluk, sık idrara çıkma, bulanık görme, yorgunluk, konsantrasyon sorunları ve artan iştah ile kendini belli eder. Kan şekerinin yüksek olması tıp dilinde hiperglisemi olarak bilinir. Hiperglisemi yukarıda saydığımız belirtilerin şiddeti ile orantılı olarak kendi tablosunu yaratır. Ne kadar şiddetli sorun yaşarsanız kan şekeriniz o oranda yükselmiştir.

Şeker hastalığında akşam saatlerinde vücut tarafından salgılanan insülin hormonu ile kan şekerini dengede tutarlar. Sabah karşı, uyanmadan önce vücut enerji ihtiyacı için, kan şekeri hızla yükselmeye başlar. Bu nedenle şeker hastalarında sabah kalkıldığında şiddetli baş dönmeleri oluşabilir. Kan şekeri yükselmesi belirtilerinden biri yaşanıyorsa mutlaka doktora gözükmek gereklidir. Bu tarz durumlarda kan şekerini dengeleyen ilaçlar, stresten uzaklaşmak ve ilaçların dozunu değiştirmek gereklidir.

Ayrıca hipoglisemi denilen şekerin ani düşmesi aynı şekilde baş dönmesi yaratmaktadır. Şekerin ani düşmesi panik atak veya depresyon gibi belirtilere neden olabilir. Halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, ellerde titreme, bulanık görme, bayılma, yorgunluk, terleme, unutkanlık şeker düşüklüğü nedenli olabilir. Sürekli ve sık sık yemek yeme, ilaç kullanma, bol su içme bu şikayetleri azaltmaktadır. Fakat, bir doktora görünmek faydalıdır.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir