Yumurta akının cilde faydaları

Yumurta akının cilde faydaları,Yumurta akı maskesi tarifleri, yumurta akı maskesi,yumurta akı ne işe yarar,Yumurta akı maskesi tarifleri

YUMURTA AKININ CİLDE FAYDALARI

Cilt güzelliğini doğal yöntemlerle ve gayet sağlıklı bir şekilde sağlamak adına kullanılabilecek yöntemlerden en mantıklısı yumurta akı kullanmaktır. Yumurta akı sayesinde çok kolay bir şekilde hem güzel hem de her daim genç görünümlü bir cilde sahip olmamız mümkün olmaktadır.

Yumurta akının bu tip faydalarını keşfeden çoğu kadın kendi hazırladıkları doğal cilt maskelerine ve aynı zamanda saç maskelerine de mutlaka yumurta akı da ilave etmektedirler. Bu ürünün cilde bu denli faydalı olmasının ana sebebi, içeriğindeki yoğun protein içeriğidir.

Protein içeriği sayesinde cildi yoğun olarak besleyen ve yenileyen yumurta akı; aynı zamanda cilt üzerindeki gözenekleri küçültebilmekte, fazla yağlanma sorununu ortadan kaldırabilmekte, cilt yapısını daha sıkılaşmış bir hale getirebilmekte ve özellikle yağ biriken gözenekleri rahatlıkla temizleyebilmektedir.

Aynı zamanda düzenli bir şekilde ihmal etmeden yumurta akı maskesini cildinize uyguladığınızda, cilt yüzeyinizdeki rahatsız edici sivilcelerden, siyah noktalardan ve fazla yağlanmadan kurtulabilmeniz mümkündür.

Üstelik bu uygulamayı yapmak da son derece basittir. İki adet yumurtayı kırdıktan sonra ortalarındaki sarı kısmı bir kasenin içine ayıralım. geri kalan beyaz kısımları köpük köpük bir kıvam haline gelene kadar karıştırıp malzemeyi yüzünüze yuvarlak şekilde masaj yaparak sürmeniz yeterli olacaktır.

Maskeyi sürdükten sonra en fazla 20 dakikalık bir süreçle bekleyerek cildinizi ılık suyla yıkamanız da yeterli olacaktır. Bu malzemeye ayrı bir malzeme olarak iki çay kaşığı miktarında limon suyu eklediğinizde ise maskenin otomatikman temizleyici etkisi de artmış olacaktır.

Yumurta akının cilt üzerindeki etkileri nelerdir?

Siyah noktalar ve yağ bezeleri : Ciltteki fazla yağlanma durumundan dolayı cilt üzerinde “beyaz nokta” denilen yağ bezeleri ve siyah noktalar ortaya çıkabilmektedir.

Yüz bölgesine sürülen yumurta akı sayesinde açılmış gözenekler tekrar darlaşarak cilt üzerinde beyaz nokta ve siyah noktaların görünümü azaltılabilmektedir.

Kırışıklık durumları : Yumurtanın içerisinde toplam 69 adet birbirinden farklı protein bulunmaktadır. Bu protein türlerinden çoğu cilt üzerindeki ince yapıda bulunan kırışıklara müdahale edebilmektedir. Ancak daha derin ve yerleşmiş kırışıklıkları tamamen ortadan kaldırdığı gibi bir etkisinin olduğu gözlemlenmemektedir.

Sıkılaştırma durumu : Yumurtanın içeriğinde bulunan “albumin” isimli madde, cilt yapısını sıkılaştırma görevini üstlenmektedir. Zaten cilde yumurta akı sürüldükten kısa bir süre sonra cildin sıkılaşmaya başladığı hemen hissedilmektedir.

Bunun dışında sıkılaştırırken bir yandan da parlaklık ve canlılık sağlayan yumurta akı, yapılan maskelerin içerisine bir gramlık tuz eklendiğinde çok daha etkili olabilmektedir.

Parlak ve duru cilt : Yumurtanın içeriğinde yer alan “lizozin” maddesi, cildin kendi yapısında hazır halde bulunan kolik aside oranda 20 kat daha fazla cilt rengini düzenleyici etkiye sahiptir.

Ciltte oluşan esmerleşmeyi yok eden yumurta akı, daha parlak ve pembemsi deri rengine sahip olunmasını sağlayabilir.

Sivilce lekeleri ve sivilceler : İçeriğindeki A vitamini ve kolajen maddesi sayesinde cilt üzerindeki rahatsız edici sivilcelerden ve geçmişten kalan sivilce yaralarından kurtulunmasını sağlayan yumurta akı, maske olarak uygulandığında bir miktar limon suyu ile hazırlanırsa sivilceler üzerinde çok daha etkili olmaktadır.

YUMURTA AKI MASKESİ TARİFLERİ

Kırışıklıklara etkili yumurta akı maskesi : 2 adet yumurtanın sarısıyla beyazını ayırdıktan sonra bir kasenin içerisinde beyaz kısmını köpürünceye kadar çırpın. Ardından eliniz yardımıyla dairesel şekilde bu malzemeyi yüzünüzün tamamına uygulayın. Yarım saat yüzünüzde beklettiğiniz bu maskeyi ardından soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Sivilcelere etkili yumurta akı maskesi : 1 adet yumurtanın beyazını ayırdıktan sonra yine köpürene kadar hızlıca karıştırın. Bu arada cilt yapınızın yağlı olduğunu düşünüyorsanız bir kaç damla limon suyu da ekleyebilirsiniz. Tüm yüzünüze sürdüğünüz malzemeyi 15 dakka beklettikten sonra iyice ılık suyla durulamanız yeterli olacaktır.

Gözenek sıkılaştırıcı yumurta akı maskesi : 2 adet yumurtanın akını ayırdıktan sonra 1 yemek kaşığı miktarında sirke ve yarım limonun suyunu ekleyerek malzeme köpürünceye kadar çırpmaya devam edin.

Hazırlanan malzemeyi yüzünüze ve boynunuza sürerken dikkat etmeniz gereken nokta içeriğindeki malzemeler dolayısıyla göz çevrenize sürmemeniz gerekliliğidir. 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkamanız yeterlidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir