Rakım Çalapala kimdir?

Rakım Çalapala kimdir ?,Rakım Çalapala yazdığı eserler,Rakım Çalapala hayat hikayesi,Rakım Çalapala hakkında kısa bilgi,Rakım Çalapala eser

Rakım Çalapala kimdir ?

Asıl adı Mehmet Rakım Çalapala olan Rakım Çalapala, 1906 yılında İstanbul’da doğmuştur. Lise öğretimini İstanbul Lisesi’nde alan Çalapala, üniversite eğitimini ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde bitirmiştir. 1935’te mezun olan Rakım Çalapala, bundan daha öncesinde lisede öğrenim görüyorken ilk olarak ”Yarın” isimli gazetede gazetecilik mesleğine atılım yapmıştır. Daha sonra ”Akın” ve ”Son Posta” gibi gazetelerde de yazarlık yapmıştır. 1932’de Osmanlı Bankası’nda çalışmaya başlamıştır. Yine aynı dönemde, sevdiği kadın olan Nimet Hanım’la evlenmiştir.

1936 yılına gelindiğinde ”Yavru Türk” ve ”Çocuk Haftası” dergilerinin yönetimini ele almış, bunu da Türkiye Yayınevi’ne girerek yapabilmiştir. Bu dergilerden sonra ”Karikatür”, ”Resimli Hayat” ve ”Yedigün” gibi farklı dergilerde de görev almıştır. Dönemin gayet revaçta olan okullarından Alman Lisesi ve Musevi Lisesi’nde öğretmenlik yapan Rakım Çalapala, bu dönemden sonra Hürriyet’e girerek biraz da orada çalışmış, en son 1951’de Atlas Yayınevi’nin kurucusu olmuştur. Meslek hayatı boyunca çok sayıda roman, çocuk romanı ve öyküleri yazan Rakım Çalapala; tüm bu eserlerinde eşinden de çok fazla yardım almıştır ve bu eserleri bir nevi birlikte ortaya çıkarmışlardır. 1995 yılına gelindiğinde Rakım Çalapala, Ankara’da hayata gözlerini yummuştur.

RAKIM ÇALAPALA’NIN ESERLERİ

Roman : (1950) Köye Giden Gelin

Oyun Kitapları : (1933) Köyden Gelen Ses, (1933) Eski Bir Dost

Şiirleri : Okulumuz, Öğretmen, Yaz, Cumhuriyet Bayramı

Öyküleri : (1965) Işıklı Pencere, (1965) Aşk İnsanı Güzelleştirir

Çocuk Kitapları : (1933) 87 Oğuz, (1944) Mustafa: Atatürk’ün Romanı, (1968) Yavrutürk Şiirleri

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir