RAFAEL NADAL KİMDİR?

Rafael Nadal,Rafael Nadal Kimdir,Rafael Nadal Hayatı,Rafael Nadal Başarıları,Rafael Nadal Hakkında Bilgi,Rafael Nadal Kariyeri

RAFAEL NADAL KİMDİR?

3 Haziran 1986 tarihinde dünyaya gelen Rafael Nadal‘ın doğum yeri Manacor, Mallorca’dır. İtalyan asıllı olan Nadal’ın isminin uzun hali “Rafael Nadal Parera“dır.

Kendisi ilk olarak, profesyonel anlamda tenis sporuyla ilgilenmeye 17 yaşında başlamıştır ve hatta ilk oynadığı dönemde 2003 yılının Monte Carlo Master Series Turnuvası’nda çok iyi bir performans sergileyerek Albert Costa’yı ve Karol Kucera’yı yenince bütün dikkatleri üzerine çekmiştir.

Bu olaylardan sonra hızlı bir başarı yükselişi yakalayan Nadal, ATP serisinde 3. turnuvada rakibi olan Carlos Moya’ya karşı galibiyet kazanınca iyice dikkat çeken bir isim haline gelip turnuvadaki herkesin kendisinden bahsetmesine neden olmuştur.

Kendisi yine ilk kez 2003 yılının devamında düzenlenen Wimbledon turnuvalarına da katılarak 3. tura kadar çıkabilmeyi başarmıştır.

Bir sonraki yıl kendi klasmanında harikalar yaratan Rafael Nadal, 2004’ün Sopot Turnuvası’nı kazanarak 2005 yılında altın vuruşunu gerçekleştirip hem Fransa Açık serisinde, hem Monte Carlo serisinde, hem Roma serisinde, hem Montreal serisinde hem de Madrid serisinde toplam 11 farklı şampiyonluk elde etmiştir.

RAFAEL NADAL’IN KARİYERİNDEKİ GELİŞMELER

2005 yılında ise tenisin piri olan Roger Federer’in hemen arkasında olan isim Rafael Nadal olmuştur. 2006 yılında kendi tenis hayatında müthiş başarı gerçekleştirerek Dubai serisinde düzenlenen final maçında Roger Federer’i yenmeyi başarmıştır.

Bunun onun için böylesine bir başar olması, Federer’in 56 maçlık sert zemin galibiyetini elinden almış olmasından kaynaklanmaktadır.

Bundan sonrasında devam eden süreçte Roger Federer’e karşı dört farklı galibiyet daha alıp toplam 5 kez Roger Federer’i mağlup etmiş olunca gerçek anlamda tenis dünyasının yıldız ismi haline geldi.

Aynı dönemlerde çıktığı maçlarda toprak kort kategorisinde 60 maç yenilmezliği bulunan Rafael Nadal, bu başarısını maçlar ilerledikçe 81 sayısına kadar çıkarmış; ancak 2007 yılında gerçekleştirilmiş Hamburg finalinde 82. galibiyetini Roger Federer’e kaptırmıştır.

Kendisi tenis sporu dünyasında “Toprağın Kralı” olarak adlandırılan Rafael Nadal, 2008 tarihinde son sürat galibiyet kazanmaya devam etmiş; Hamburg turnuvalarını, Monte Carlo turnuvalarını ve Barcelona turnuvaları sürekli galip olarak bitirmiştir.

O dönemlerde Fransa Açık turnuvasında oynanan ve tarihi bir maç olarak nitelendirilen Federer-Nadal maçı, hafızalara kazınmış bir maç olmuştur.

Maç esnasında Roger Federer’i sırasıyla 6-1’lik setle, 6-3’lük setle ve 6-0’lık setle yenen Rafael Nadal, üst üste gelen 4. şampiyonluğunu da kazanmış bulunmuştur.

Bu şampiyonluğuyla birlikte tenisçi Bjorn Borg’un üst üste şampiyon olma durumunu da otomatikman egale eden Rafael Nadal, böylelikle herhangi bir Grand Slam’a ait turnuvada en az 4 kez şampiyonluk tecrübesi olan tenisçiler kategorisine de girmeyi başarmıştır.

Aynı yıl Wimbledon tenis turnuvasına da katılan Rafael Nadal, kısa bir süre önce elde ettiği Fransız Açık tenis turnuvası şampiyonluğunun haricinde bir de ilk kez Grand Slam turnuvası şampiyonluğunu da elde etmiştir.

RAFAEL NADAL BAŞARILARI

Hatta bu turnuvanın finalinde izleyicilerin ve tenis tarihinin unutulmaz anlarından biri olan bir maç da gerçekleşmiştir.

Roger Federer ve Rafael Nadal toplam 4 saat 48 dakika süren bir maç yapmışlardır. 2 kez şiddetli yağmur yüzünden duran maçta Rafael Nadal, Roger Federer’i 5 setin sonunda yenmiş; bu setlerin sonuçları da 6’ya 4, 6’ya 4, 6’ya 7, 6’ya 7 ve 9’a 7 şeklinde olmuştur.

2009 yılında da şampiyonluklara doymayan Rafael Nadal, o yılın ilk Grand Slam’i olan Avustralya Açık turnuvasına katılarak yarı finale kadar yükselmiş ve süresiyle tarihe geçen bir karşılaşmanın galibi olmuştur.

Maçın süresi toplam 5 saat 14 dakika sürmüş, turnuvada rakibi olan Fernando Verdasco’yu bu maçla birlikte yenmiştir.

Bu galibiyetle de kendisi ilk kez Avustralya Açık turnuvasında finale çıkmaya hak kazanmıştır. Yine finaldeki rakibi olan Roger Federer’i 5 sette de mağlup eden Rafael Nadal, ilk Avustralya Açık şampiyonluğunu da bu sayede alabilmiştir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir