Podcast Nedir? Podcast Ne Demek?

Podcast Nedir Ne Demek,Podcast Hakkında Bilgi,Podcast Ne Demektir,Podcast Ne Anlama Gelir,Podcast Nedir,Podcast Ne Demek

Podcast Nedir? Podcast Ne Demek?

Podcast Siteleri (Yayın Aboneliği Siteleri)

Podcast terimi Apple’ın ürettiği taşınabilir müzikçalar iPod’un “pod” u ve İngilizcede “yayın” anlamına gelen “broadcast” sözcüğünün “cast” kısmı alınarak türetilmiştir. Yeni Oxford Amerikan Sözlüğü podcast’i “radyo yayını ya da benzer bir programın internetten çekilebilir ve kişisel ses cihazlanndan dinlenebilir hale gelmesini sağlayan sayısal (dijital) kayıt” olarak açıklamaktadır. Podcast genel olarak, sadece ses dosyası olarak algılanmaktadır. Ancak video versiyonları da vardır. Podcast 2004 yılının Eylül ayında ortaya çıkmış, yeni bir yayın dağıtım sistemidir.

Podcast siteleri, ses dosyalarının çevrimiçi yayınının yapıldığı sitelerdir. Bu siteler eğlence amaçlı oluşturulabildiği gibi bilgi verme, öğrenme amaçlı olarak da hazırlanmaktadır. Sözgelimi BBC Türkçe Servisi bazı yayınlarını indirilebilecek şekilde, bazılarını da podcast olarak sunmaktadır.

Söz gelimi ekranı olan, belleği 64 GB’a kadar çıkan, pili uzun süre giden modellerin ucuzlaması ile podcast kullanımı yaygınlaşmıştır. Ekranlı cihazların şöyle bir katkısı olmuştur: Bazı podcastlerde; aynı radyo gibi yayın dinlenirken yayınla ilişkili fotoğrafların ekranda paylaşılması mümkündür. Böylece radyo dinlerken konuyla ilgili bir görselin izlenebilmesi aktarılan konuyu pekiştirir. Bu özellik daha e-öğrenme amaçlı podcastlerde yararlıdır.

Podcast sayesinde kullanıcılar interneti kullanarak yayını istedikleri zamanda, istedikleri yerde dinleyebilmektedir. Ayrıca bir yayın istenildiğinde tekrar dinlenebilmektedir. Kullanıcılar podcast ile istedikleri programlara kayıt olarak yeni bölümleri kolayca takip edebilmektedirler. Ayrıca podcast sayesinde kullanıcılar kendi yayınlarını oluşturabilmekte ve bunun yapmak için internet bağlantısına sahip olmaları yeterli olmaktadır. Podcasting’in ortaya çıkışındaki amaç bireylerin kendi dinletilerini dağıtmalarıydı. Hızla ve çok fazla yolla genişleyen alan günümüzde özellikle eğitim amaçlı, tanıtım gibi alanlarda ve hatta emniyetten sorumlu kurumların dahi güvenlik amaçlı kullanımına girmiştir. Eğitim alanındaki işleviyle podcasting, öğrencilerin ve öğretmenlerin herhangi bir zaman ve yerde bilgiyi paylaşmalarını sağlayabilmektedir. Bu özelliğinden dolayı uzaktan eğitimdeki yeri önemlidir.

Podcast aboneliği için farklı yöntemler aşağıda gösterilmektedir: (BBC Türkçe, 2012):

• iTunes, Zune ya da ZENCast vb. programlarından birini kullanılabilir. Bunları internetten indirip kurmak mümkündür. Seçilen program kurulduktan sonra sadece podcast sayfasındaki ilgili tuşa basmanız yeterlidir, yazılım gerekli işlemleri gerçekleştirecektir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir