REİSHİ MANTARI ZARARLARI NELERDİR ?

Reishi mantarının zararları nelerdir,Reishi mantarının zararları,Reishi mantarının zararları nedir,Reishi mantarı nedir

REİSHİ MANTARI ZARARLARI NELERDİR ?

REİSHİ MANTARI ZARARLARI

Özellikle Japon ve Çin alternatif tıp tedavilerinde sık sık adı geçen Reishi mantarı, özellikle eski Çin kaynaklarında ”üstün nitelikli şifa ürünü” olarak bahsedilen bir ürün olmuştur. Alternatif tedavilerin neredeyse hemen hemen hepsinde Reishi mantarı kullanılmıştır. Bazı kaynaklarda ”Ling Zhi” ya da ”Ganoderma Lucidum” olarak da adlandırılmaktadır.

Bu mantarın insan tedavisi için kullanılmasının en az 2000 yıllık bir geçmişi vardır. İnsan metabolizmasındaki eksik olan noktaları tamamlayarak daha düzgün bir metabolizmaya sahip olma etkisi ve vücudun bağışıklık sisteminde güçlendirici bir etkisi olduğu iddia edilen Reishi mantarının, son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucu hiç de böyle etkilerinin bulunmadığı, aksine şifa sanılan bitkinin vücut için bir çok zarara yol açtığı ortaya çıkarılmıştır.

Uzmanların yaptıkları açıklamalarda, kırmızı Reishi mantarının özellikle kanser hastaları için kemoterapi alımının yanında ek gıda olarak kullanılmasının son derece zararlı olduğu dile getirilmiştir. Bu mantarın zayıf kalan bağışıklık sistemi için kullanılmasının, kanser hastalarının zaten hasarlı olan bağışıklık sistemini iyice yıprattığı ve daha da sağlıksız hale getirdiği gözlemlenmiştir.

Bunun dışında aynı şekilde en sık görülen yan etkileri bulantı ve kusmanın da, kemoterapi hastalarında olumsuz bir etki yarattığı; bu bulantı ve kusmaların içerisindeki ”warfarin” adlı maddenin fare zehiri içeriğine benzemesinden kaynaklandığı vurgulanmaktadır.

ABD’de ”PC SPES” isimli bir madde, Reishi mantarı içeriğiyle piyasaya gıda takviyesi olarak sürülmüş ve özellikle prostat hastaları için özellikle kullanılmıştır. İçerik olarak da 5 farklı madde daha içermektedir. Bu maddelerin içerisinde en önemlisi Reishi mantarı içeriğidir ve bu içerik yüzünden ilacın üretilmesi ve satılması yasaklanmıştır. Piyasadaki özellikle bu doğal ürünlerin şifa dağıttığına dair inanışların yaygın olmasından dolayı pek çok ilaç üreticisi firma, ürünün bu zararlarını görmezden gelip hala çok yararlıymış gibi pazarlamaya çalışıp insanları ciddi hayati tehlikelere sokmaktadır.

DES NEDİR?

Bu mantarın içerisinde haricen ”DES” olarak adlandırılan dietilstilbestrol içeriğine sahip olması (bu içerik anne karnındaki ceninlere kanser etkisi yaratmaktadır) ve kadınlık hormonlarına zarar vermesi de kullanılmaması adına çok ciddi bir uyarıcı etmendir. Reishi mantarı her ne kadar ağırlıkla kanser hastalığıyla ya da bu hastalığın tedavisiyle ilgili olarak sıkıntı yaratsa da, bunun dışında vücut sisteminde özellikle karaciğere de ciddi hasarlar verebilmektedir. Takviye olarak alınan mantar karaciğer üzerinde çalışma performansını etkilemekte ve zaman içerisinde karaciğer yetmezliği yaşanacak boyutlara gelmesine de sebep olmaktadır. Hatta ve hatta bu karaciğer yetmezliğinin sonucunda ölümle sonuçlanan vakaların da gözlemlendiği belirtilmiştir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir