Mide ilaçlarının zararları nelerdir?

Mide ilaçlarının zararları nelerdir?,Mide ilaçları neden zararlıdır,Mide ilaçlarının zararı nedir,Mide ilacı nasıl zarar verir,Mide ilaçları

Mide ilaçlarının zararları nelerdir?

Mide ilaçlarının zararları, mide ilacı zararlımı, mide ilaçları zarar verirmi…
Hepimizin sağlığımız konusunda kötü alışkanlıkları var. Kulaktan duyma bilgilerle başka insanların kullandığı ilaçları kullanmak alışkanlıklarımız arasındadır. Özellikle midemizde problem olduğunda mide asidini düşüren ilaçları çok sık kullanıyoruz. Mide koruyucu denilen bu ilaçlarla aslında çok ciddi hasarlar yaratıyoruz.

Ülser, gastrit, reflü gibi hastalıkları yaşayan kişilerde mideyi belirli ilaçların hasarından koruyan ilaçlara mide koruyucu denilmektedir. Midede oluşan veya başka rahatsızlıklarda kullanılan antibiyotiklerin yanında bu ilaçlar kullanılmaktadır. Burada oluşan sıkıntı uzun süre kullanım ile ortaya çıkan durumlardır.

Mide koruyucu ilaçlar mide asidini baskılamaktadır. Uzun süre kullanımda mide asidi elemine olabilir. Böylece midede ciddi sıkıntılar ortaya çıkar. Mide içinde oluşan mide asidi, mikropları öldürmektedir. Mide asidi baskılandığında mikroplar midede hızla üreyebilir. Akciğer ve bağırsak enfeksiyonları çok daha fazla görünmeye başlar. Demir, magnezyum, B12 eksikliği başlar.

Midenin üst kısmında polipler oluşabilir.  Mide içinde çeşitli iltihaplar ile kronik ve tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle uzun süre mide koruyucusu kullanan hastalarda çeşitli tahliller yapılmalı gerekirse ilaç dozları azaltılmalı ve mineral takviyeleri yapılmalıdır. Buradan çıkan sonuçla, kendi kendinize bu ilaçları kullanarak çok ciddi hastalıklara açık hale gelebilirsiniz.

Mide koruyucu ilaçlar hekim tarafından önerilmedikçe kullanılmamalıdır. Çünkü, bu ilaçların kullanıldığı süre boyunca tahliller ve doz ayarlaması yapılmalıdır. Kemik ölçümleri, demir, B12 ve magnezyum değerleri mutlaka incelenmelidir. Kadınlarda kemik kırılmaları sıklıkla yaşanırken erkeklerde iltihaplar artabilir.

Başka insanlara iyi gelen ilaç size de iyi gelecek diye bir kural yoktur. Her ilaç, hastanın metabolik durumu ve rahatsızlığına göre yazılır. Bu nedenle başkasına iyi gelen ilaç sizde çok fazla hasara yaratabilir. Gereksiz ilaç kullanımından kaçınmak sağlığınız için gereklidir. Her midenizde oluşan yanma, gaz şikayetinde ilaca başlamak yerine mide asidini hafifleten bitkisel çaylar kullanmak çok daha yararlıdır.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir