Mardin’in Neyi Meşhur Mardin’den Ne Alınır?

Mardin’in Neyi Meşhur Mardin’den Ne Alınır?,Mardin İli Hakkında Bilgi,Mardin Nerededir,Mardin En Meşhuru,Mardin Gezilecek Yerler

Mardin’in Neyi Meşhur

Güvercinler

Mardin, Şanlıurfa gibi şe­hirlerimizde evlerinin damında güvercin yetiştiren çok sayıda meraklı vardır. Bu insanlar gü­vercinlerine göz bebekleri gibi bakar. Güvercinler, küpe ve bon­cuklarla bebek gibi süslenir. Meraklılar akşamüstü güvercin­lerini uçurur ve birbirleriyle yarıştırır. Güvercinin diğerlerini izleyerek başka kafeslere gitme­si yarışmacıların aralarındaki galibi belirler.

Semercilik

Mardin’in dar sokaklarında taşımacılık katır ve eşeklerle yapılır. Bu nedenle semercilik önemini kaybetmemiştir. Keçe ve çul gibi malzemelerden yapı­lan semerin dolgu maddesine çil denilir.

Ceviz Oymacılığı

Mardin’de, tahta oyma sa­natı, taş işçiliği kadar eskidir. Bir zamanlar mobilyacılıkta kullanılan ceviz ağaçlarını 70 yıl bekletirlermiş.

Bakırcılar Çarşısı
Çarşıdaki çekiç seslerini dinlemek bile ayrı bir keyiftir. Havan, mangal, kaburga sahanı, ibrik, kilise anahtarı bulabilirsi­niz. Bu konuda Mardinliler öylesine ustadır ki, eskiyle yeni bakırlar arasındaki farkı bulmak çok zordur.

Mırra Kahvesi

Mırra, özel güğümlerde kaynatılan kahveden elde edilir. İyice kavrulan kahve dibekte un kıvamına gelinceye kadar dövü­lür. Birinci güğüme konan kah­ve iki katı oranında suyla kıva­mına gelinceye kadar kaynatılır. İkinci güğüme süzülen kahve için aynı işlem yeniden yapılır ve kahve üçüncü güğüme süzü­lür. Bu kaynatma ve süzme iş­lemine kahve fincanda iz bıra­kacak kıvama gelinceye kadar devam edilir. Mırra, gümgüm denilen cezvelerde sunulur. Mir­ra kahvesi ikramında küçük fincanın üçte biri doldurulur. Pekmez kıvamında, ekşimsi kah­venin fincanda çevrilip bir di­kişte içilmesi gerekir. Kahve içildikten sonra fincan, yere konulmadan geri verilmelidir. Fincanı yere koymak ise ayıp­lanır. Fincanı geri vermezseniz kahve ikramı sürdürülür. Ha­zırlanması uzun ve zahmetli olduğu için mırra kahvesi şişe­lerde saklanır ve gerektiği zaman ısıtılarak içilir. Mardin’de Mırra kahvesini Hıristiyanlar başsağ­lığı günlerinde, Müslümanlar ise sevinçli, kederli kısacası her ortamda ikram eder.

Süryani Şarabı

Mardinli Süryaniler arasın­da evinde şarap yapanlar vardır. İnancına bağlı bir toplum olan Süryani kültüründe şarap çok önemlidir. Süryaniler, ürettik­leri besin değeri yüksek üzüm­leri hiçbir katkı maddesi kullan­madan şarap haline getirerek korumayı başarmıştır.

Bölgenin kuru havasının şarabın kalitesinde önemli etkisi vardır. Üzümler ayakla ezilir ve üzüm suyuna aroma katma­sı için kiraz, menengiç çiçeği, biberiye, mahlep, acıbadem ilave edilir. Şarap hazır olunca da özel küplerde, 1,5-2 ay ara­sında toprağın altında dinlen­dirilirsi vardır. Üzümler ayakla ezilir ve üzüm suyuna aroma katma­sı için kiraz, menengiç çiçeği, biberiye, mahlep, acıbadem ilave edilir. Şarap hazır olunca da özel küplerde, 1,5-2 ay arasında toprağın altında dinlen­dirilir.

Venedik ve Kudüs’le birlikte dünya üzerinde tamamı Sit alanı olan yapı dokusu bozulmamış üç kentten biridir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir