Cpu Nedir? Ne İşe Yarar?

Cpu Nedir? Ne İşe Yarar?,CPU Nedir, CPU Ne Demek,CPU Hakkında Bilgi Bulunduran Paylaşım Platformu,CPU Nedir Bilgisayar

Cpu Nedir?
Cpu Nedir?

CPU NEDİR?

CPU Nedir Nasıl Çalışır?

Bir bilgisayarı oluşturan tüm birimler arasında en önemli olan mikroişlemcidir. Mikroişlemci ile Merkezî işlem Birimi (CPU) aynı kavramdır. Merkezî İşlem Birimi, bilgisayarın beynidir. Her şey bu birim tarafından yönlendirilir. Veriler bu birimde işlenir. Aritmetik ve mantık işlemleri burada yapılır.

Fiziksel yapı olarak mikroişlemci, milyonlarca transistor bulunduran bir birleşik devreden oluşur. Bu devrelerin en önemli özelliği son derece hızlı olmalarıdır. Bilgisayarın işlem hızını belirleyen birimlerden biridir.

Merkezî işlem biriminde, aritmetik ve mantık birimi bulunur. Bu birimde dört işlem (toplama, çıkar­ma, çarpma ve bölme) ile mantıksal işlemler yapılır. Ayrıca bünyesinde bulundurduğu kontrol birimi sayesinde, bilgisayar işlemlerinin denetlendiği ana kontrol merkezi özelliğine sahiptir.

Kontrol biriminin işlevi, gelen komutları değerlendirerek bilgilerin aritmetik ve mantık birimine veya bellek birimine gönderilmesine karar vermektir.

CPU, bir bilgisayarı oluşturan diğer tüm birimlere emirler verir ve onların işlemesini sağlar. Donanımı oluşturan diğer birimlerin tümü CPU’nun emirlerine yanıt verecek şekilde yapılmıştır. CPU’nun yönetme ve denetleme işlevi vardır. Tüm birimlerle doğrudan veya dolaylı olarak ilişkilidir.

Bu ilişkinin sağlanması için anakart; veri yolları, adres yolları ve kontrol yolları ile donatılmıştır.  CPU işleyeceği verileri ana bellekten alır ve işledikten sonra tekrar ana belleğe gönderir. İşlenecek veriler, giriş birimlerinden alınır. Önce ana bellekte tutulur. Bu veriler CPU’da işlenir ve sonuçlar yine ana belleğe yerleştirilir. İstenildiğinde sonuçlar çıkış birimlerine gönderilir.

Demek ki Cpu,

  • Mantıksal işlemleri yapar.
  • Aritmetik işlemleri yapar.
  • Yönetme ve denetleme yapar.

CPU Nedir Bilgisayar

CPU Bilgisayarın beyni gibi çalışır.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir