Çim Hokeyi Hakkında Bilgi

Çim Hokeyi Hakkında Bilgi,Çim Hokeyi Nedir,Çim Hokeyi Nasıl Oynanır,Çim Hokeyi Kuralları,Çim Hokeyi Nasıl Oynanır,Çim Hokeyi Nerede Oynanır

Çim Hokeyi Hakkında Bilgi

Futbol alanı büyüklüğünde bir alanda, on birer kişilik takımların sopalar yardımı ile topu kaleye sokmak için mücadele ettikleri spor dalı. Çim hokeyi, futbolla, buz hokeyinin bir karışımıdır. Bu iki spor dalı kadar popüler olmasa da Batı Avrupa’da da bayanlar arasında, Asya ülkesinde de erkekler arasında hayli yaygındır. Bu oyunun ilk olarak eski Yunan’da oynandığı, bugünkülere benzer kurallarının da Persler tarafından konduğu sanılmaktadır. Hokeyi İngilizlerden öğrenen Hintli ve Pakistanlılar, günümüzde bu spor dalında üst sıralarda yer almaktadır.1908′den bu yana olimpiyatlarda yer alır. (1924 hariç). Hokey, 19. yy’da Ingiliz okullarinda sikça oynanmistir.

1861 yilina ait bir tutanakta ilk erkekler hokey kulübünün, Londra’nin güneydogusundaki Blackheath’te kurulduguna iliskin kayit bulunmaktadir. Londra’daki bir diger hokey kulübü Teddingtan ise, çim hokeyi kurallarinda önemli degisiklikler getirmistir. Ellerinin kullanilmasinin ve sopanin omuzlardan yukariya kaldirilmasinin yasaklanmasi, top olarak kauçuk bir kübün kullanilmasi ve en önemlisi de bir sut alaninin benimsenmesi getirilen degisikler arasindadir. Tüm bu degisiklikler o sirada Londra’da yeni kurulan Hokey Birligi’nin belirledigi kurallar içine de alinmistir.

Çim hokeyi, özellikle Ingiliz ordusu araciligiyla Uzakdogu’ya ve tüm dünyaya yayilmis, kisa sürede bayanlar arasinda da ilgi görmüstür. Hokeyde uluslararasi karsilasmalar 1895 yilinda baslamis, 1971′den itibaren 4 yilda bir dünya kupasi düzenlenmistir. Bayanlar arasi çim hokeyi karsilasmalari 1895′ten bu yana düzenli olarak dostluk maçlari seklinde devam etmis, ciddi olarak uluslararasi karsilasmalar ancak 1970′lerde baslamistir.

Ilk bayanlar dünya kupasi ise 1874′de düzenlenmistirErkekler çim hokeyi karsilasmalari 1908′den bu yana, bayanlar çim hokeyi karsilasmalari ise 1980′den bu yana olimpiyat oyunlarinda yer almaktadir. Dünya üzerindeki bütün çim hokeyi karsilasmalarini organize eden otorite kurulus FIH (Federation Internationale de Hokey)dir. Merkezi Belçika’nin baskenti Brüksel’de bulunan “Uluslararasi Hokey Federasyonu” 1924 yilinda kurulmus olup, 100′ü askin üyeye sahiptir. Diger uluslararasi hokey turnuvalarindan bazilari ise; Asya Oyunlari, Asya Kupasi, Avrupa Kupasi, Pan-Amerika Oyunlari’dir. Alti asil ve alti yedek oyuncudan olusan takimlar arasinda oynanan salon hokeyi de son yillarda yayginlasmistir.

HOKEY OYUN KURALLARI

Penaltı
karşı tarafın 23 metre çizgisi içinde hücüm tarafından yapılan faule. Defans tarafından 23 metre dışında yapılan kasti hareketlerden sonra.
Defans tarafından çember içinde kasıtlı olmnayarak muhtemel bir golü engelleyen faul sonrası Penaltı verilir.
Penaltı korneri
top arka çizgi üzerine kale direğinden 10 metre mesafedeki işaretin üzerine yada atak atkımın tercih ettiği yönde bu işaret ile çember çizginin arasındaki arka çizgiye konur. Atak, kasten havalandırmadan topa vurur yada iter. Vuran yada iten oyuncunun bir ayağı dışarıda kalmalıdır. Hiçbir defans oyuncusu topun 5 metrelik mesafesi içinde yer alamaz. Kaleci dahil 5i geçmeyecek defans oyuncusu arka çizginin gerisinde bekler.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir