Balkon Romanının Özeti

Balkon Romanının Özeti,Balkon Romanının Konusu,Balkon Romanının Ana Fİkri,Balkon Romanının Yazarı,Balkon Romanının Kahramanları

Balkon Romanının Özeti

KİTAP İNCELEMESİ

ADI:Balkon

YAZARI:Ömer Seyfettin

YAZAR HAKKINDA BİLGİ: Ömer Seyfettin 1884’te Gönen’de doğdu. Binbaşı Ömer Beyin oğludur. Ömer Seyfettin babasının mesleğini seçerek askeri okula gitti. Balkan savaşlarına katıldı. Yunanlıların eline esir düştü. Bir yıl esir kaldı. Daha sonra İstanbul’a döndü ve askerlikten ayrıldı. Askerlikten ayrıldıktan sonra, makaleler yazmaya başladı. 1920 yılında sebebi bilinmeyen bir hastalıktan dolayı öldü.

YAYIN EVİ: Engin Yayın Evi

ŞAHISLAR:
Muhsin Bey: İhtiyar, şişman , obur, kır sakallı, kırmızı-şiş yanaklı ve çocuk gibi bir adamdır.
Hamdune Hanım: Küskün, her an sebepsiz bir elem ve sıkıntı içinde yaşayan, daima sinirli olan, az gülen ve heyecan içinde olan yaşlı bir hanımcağızdır.
Suat: Şık, sigara içen, hayat dolu, aşık bir gençtir.
Resan: İri mavi gözlü, kumral saçlı, harikulade güzel görünen, ince, zarif, muntazam vücutlu, ince, yapmacıklı davranışları olmayan , aktris tavırlı ve sahte olmayan genç bir kızdır.

ÖZET:
Suat ve Resan uzun senedir birbirlerini seven iki gençtir. Suat’ın babası Muhsin Bey, Resan’ı daha bebekken evine getirmiş, onu kendi kızı gibi sevmiştir.
Resan ile Suat evlenmek için fırsat kollarlar. Sonunda Resan gebe kalır ve bunu Suat’a söyler. Bunun üzerine Suat, konuyu annesine açar. Annesi bunu duyunca hem sevinir, hem şaşırır. İki sevgili balkona saklanıp, annelerinin babalarıyla konuşmasını beklemeye, daha sonra da ortaya çıkarak babalarına sürpriz yapmaya karar verirler.
Anneleri bu konuyu kocasına açar ve kocasının cevabını bekler fakat kocasının tepkisi hiç de beklediği gibi olmaz. Adam hiddetlenip kesinlikle bu evliliğe karşı çıktığını söyler ve Resan’ın aslında öz kızı olduğunu açıklamak zorunda kalır.
Gizlendiği yerden bunu duyan Resan, kendisini balkondan atar. Suat ise sevgilisinin öldüğünü görünce delirir.

ZAMAN: Yıldızsız, karanlık bir gece, eski Cumhuriyet yılları

YER (MEKAN): Muhsin Bey’in Evi ve Balkonu

ANA FİKİR(MESAJ): Önemli sırları saklamamalı, özellikle de eşimize anlatmalıyız. Bu sır eşimizi üzecek olsa bile, ileride bunun kötü şeylere sebep olabileceğini düşünmeliyiz.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir