Saçkıran Neden Olur? Saçkıran Tedavisi

Saçkıran Neden Olur? Saçkıran Tedavisi,Saçkıran Neden Olur?,Saçkıran Tedavisi,Saçkıran nedenleri nedir?,Saçkıran tedavisi nasıl yapılır?

Saçkıran Neden Olur? Saçkıran Tedavisi

Saçkıran bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bağışıklık sistemimiz dışarıdan gelen tehtidlere karşı kendini savunur. Bağışıklık istemi hastalıklarındaysa, kendine ait olan dokuları, organları ya da bölgeyi bağışıklık sistemi tehtid olarak algılar ve saldırır. Saçkıran, saç köklerinin yuvarlak parçalar halinde dökülmesine verilen isimdir.

Saçkıran bulaşıcı değildir ve kadınlarda erkeklerde eşit oranda görülür. Saçkıran asalında sadece saça vurmaz, kirpik, kaş ve sakalda da görülebilir. Aile içinde saçkıran yaşanmışsa kalıtsal bir şekil gösterir. Özelikle genç yaşlarda daha sık görülür. Bağışıklık sisteminin neden saçlara saldırdığı konusunda tıp bir bilgiye sahip değildir.

SAÇKIRAN NEDENLERİ NEDİR?

Saçkıran olduğunda bağışıklık sistemi yani akyuvarlar saç köklerindeki hücrelere saldırır. Bu bölgede saçın uzaması durur ve dökülür. Kök hücreler etkilenmediğinden bir süre sonra tekrar saç çıkmaya başlar.

Aile içinde saçkıran yaşanırsa mutlaka genler ile saçkıran çocuklara geçmektedir. Saçkıranı tetikleyen virüs, stres gibi hastalıklar ile hastalık başlayabilir. Aile içinde yaşanan bağışıklık sistemi hastalıkları olan lupus, diyabet, artrit, tiroid yaşayanlarda saçkıran daha fazla görülür. Ayrıca saman nezlesi, astım, kansızlık, egzama hastalarında saçkıran daha fazla görülür.

Depresyon, üzüntü ve stres bağışıklık sistemini yavaşlatır. Bağışıklık sistemi yavaşladığında saçkıran ortaya çıkar. Hayatınızda yaşadığınız sizi etkileyen bu tarz durumlarda saç kıran yaşanabilir.

Saçkıran yaşayan insanların tekrar saçlarının çıkıp çıkmadığı konusu tamamen kişiye bağlıdır. Bazı insanlarda saçlar çıkarken bazılarında saç tekrar çıkmamaktadır. Bu soruya doktorlar bile net yanıt veremezler.

SAÇKIRAN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Saçkıran sonrası saçlar beyaz çıkar ve kendi rengine döner. Bazılarında direk olarak kendi renginde çıkar. Bunun nedeni kişiden kişiye değişir. Bu nedenle, saçkıran belirsiz hastalıklar arasına girer. Seyri ve ne zaman düzeleceği bilinmez. Saçkıran tedavisinde genelde saçın tekrar çıkması için uygulama yapılır. Hastalık boyunca ağrı olmaz. Bulaşıcı değildir. Sadece psikolojiyi bozabilir. Bu nedenle saçkıran hastalarına psikolojik tedavi önerilir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir